Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Ühiskond »

Peterburi Jaani kirik renoveeritakse riigieelarvest

01.12.2006 | | Rubriik: Ühiskond

Valitsus kiitis 9. novembri istungil heaks ja kinnitas vajadust edasiseks tööks ja täpsustusteks ehituslepingu tingimuste osas, et alustada Peterburi Jaani kiriku taastamist kirik-kontserdisaali ja kultuurikeskusena.

23. novembriks esitas kultuuriministeerium rahandusministeeriumile muudetud ehituslepingu projekti (lepingusse lisatakse punkt, mille alusel on riigil õigus vara välja osta ennetähtaegselt) ning Peterburi Jaani kogudusega sõlmitava kasutuslepingu projekti. Seejärel läheb projekt heakskiitmiseks valitsuse istungile. 60 miljoni kroonine ehitus vajab riigihanget, ehitusfirmal peab olema Venemaal kehtiv restaureerimisluba.

Peterburi Jaani kirik plaanitakse renoveerida riigieelarvest, renoveerimise korraldajaks on Eesti Kontsert. Renoveeritavat kirikut kavandatakse mitmeotstarbelisena: kirik, kontserdisaal, majutus ning ametiruumid.

Eesti Kontsert asub ehitama

1997. aastal sai kaks aastat varem taasloodud kogudus Jaani kirikuhoone Peterburi linnalt tähtajatuks ja tasuta kasutamiseks. Koguduses on liikmeid poolsada, eestlasi arvatakse Neevalinnas olevat paar tuhat.

Vabariigi valitsus tegi esimese rahaeralduse kiriku taastamiseks 1999. aastal: 200 000 Eesti krooni läks eskiisprojekti tellimiseks. Viie aasta pärast, 2004. aasta oktoobris jõuti esimeste tõsiste lepinguteni.

Nimelt allkirjastasid EELK, kultuuriministeerium ja Peterburi kogudus hea tahte lepingu sooviga taastada Jaani kirik Peterburis. Et asi veelgi kindlam oleks, sõlmisid lepingu ka Eesti Kontsert ja kogudus, et töötada välja kiriku ehituseks vajalik projektihind ja finantsskeem. Eesti Kontserdi juht Aivar Mäe, kes on Eestis ehitanud üles kolm suurt kontserdimaja, arvab sama tegevat ka Peterburis.

Kui esialgsete väga julgete plaanide kohaselt lubas Eesti Kontsert ehituse lõppu 2006. a vabariigi aastapäevaks, siis nüüd on käidud välja uus termin ja see on aasta 2007.

Ingeri eesti kogudus

Selle aasta aprillis nentis M-failides Jaani koguduse esinaine Külli Sõlg, kes on ühtlasi Eesti Kontserdi esindaja Peterburis, et «kirikuhoone taastamise alustamiseks on vaja 53 allkirja, neist on puudu veel viis-kuus». Loodetavasti on tänaseks Vene bürokraatia seljatatud ja ehitus võib alata.

Plaanikohaselt sõlmivad Eesti Kontsert ja Peterburi Jaani kogudus pärast hoone renoveerimist 99 aastaks lepingu, mille järgi on hoone haldaja Eesti Kontsert, kes korraldab ruumide kasutamist ja haldamist ühistel eesmärkidel. Hoones on 500kohaline saal, ruumid eesti seltsi ja koguduse jaoks, raamatukogu, õpetaja kabinet ning majutuskohad.

EELK Konsistoorium on määranud koguduse hooldajaõpetajaks Hiiumaal elava õpetaja Argo Oleski. Kohapeal elava õpetaja ülalpidamiseks puudub EELK-l raha. Kuigi EELK teenitav, on Peterburi kogudus Ingeri Evangeelse Luterliku Kiriku koosseisus, kuna väljaspool Venemaad asuvale keskusele alluva koguduse tegevus on seal kas keelatud või piiratud.

Eesti jaoks kultuuriajaloolise tähtsusega Peterburi Jaani kirik on ehitatud 1860. aastal Harald Julius Bosse projekti järgi eestlaste annetustest. Aastatel 1880–1901 teenis kogudust õpetaja Jakob Hurt.

Sirje Semm

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)