Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Kultuurielu »

Maarja-Magdaleena kirikus pühitseti uus kell

13.08.2008 | | Rubriik: Kultuurielu

Maarja-Magdaleena kiriku tornis on kaks kella: üks aastast 1744 ja teine aastast 2008. Neid helistab kellalööja Ilme Roosmäe. Foto: Johannes Haav

Pühitsusteenistusel viibinud Jõgeva maavanem Aivar Kokk tahab kiriku edasistele remonditöödele kaasa aidata.
Pühapäev, 3. august läheb Maarja-Magdaleena kiriku- ja kultuurilukku. Pärast jumalateenistust pühitses hooldajaõpetaja titulaarpraost Eenok Haamer kiriku uue kella, mis kaalub 350 kilo ning on valmistatud Saksamaal Vestfaalis.
Läksime kirikutorni kella vaatama Maarja-Magdaleena koguduse diakoni Aivo Prükiga.
«Kella kaunistab tekst «Au olgu jumalale kõrges», mis viib mõtted jumala austamisele. Euroopas on tuntumad kirikukellade valmistajad Tšehhis ja Saksamaal. Meie otsustasime tellida Toomas Mäevälja orelitöökoja vahendusel kirikukella Saksamaalt Vestfaalist.
Orelitöökoja spetsialistid käisid ka kella paigaldamas ning abiks olin neile koos kohaliku mehe Arvo Kahaga. Kella projekteerides võeti arvesse senise suure kella mõõte. Helid reguleeriti aga 1744. aastal valmistatud väikese kella helide järgi, mis on töökorras ja koos uuega helisema hakkab. 1885. aastal valmistatud vana kell oli oma aja ära elanud ja mõrad rikkusid selle häälekõla. Vana kella hoitakse praegu kirikusaali tagaosas,» rääkis diakon kella saamisloost.
Äsjapühitsetud kella maksumuseks on 204 000 krooni. Enamik sellest summast on koguduse omafinantseering, 10 000 krooni laekus annetustest.
Koguduses on kellalööjateks Fried Kool ja Ilme Roosmäe. «Kellade juurde pääseb sajaastmelist treppi mööda. Algul tundus trepp järsk ja ronimine pingutav, kuid nüüd hakkan sellega järjest rohkem harjuma,» ütles Ilme Roosmäe, kes kellalööja ametis teist aastat. Tema sõnul on Maar­ja-Magdaleena koguduse kellad saanud kannatada ka inimeste rumaluse ja vandalismi tõttu.
«Teise maailmasõja aastatel hakkasid religiooni suhtes vaenulikult meelestatud mehed kirikukella ja tornikuke pihta märki laskma, mistõttu mõlemates võib märgata kuuliauke,» rääkis Roosmäe.
Uue kella paigaldamist ja pühitsemist võib mõneti pidada kiriku restaureerimistööde alguseks. Juba lähiajal oleks Maarja-Magdaleenas vaja teha rohkesti kulukaid remonditöid, ütles diakon. «Kõige suurem mure on kiriku lae ja katuse uuendamine. Praegune katsus on kohati lausa läbipaistev. Samuti vajaks värvimist torn. See töö eeldab spetsiaalse väljaõppe saanud ja alpinismikursustel osalenud mehi.»
Esmaseks tööks, mis enne talve tulekut ära teha tuleks, on aga uute akende paigaldamine. «Otsustasime selle töö õnnestumise huvides koos Tabivere vallavanema Aare Aunapiga vastutuse endale võtta,» lausus pühapäevasel jumalateenistusel viibinud ja kogudusele maakonna logoga suveniiri kinkinud maavanem Aivar Kokk.
Jaan Lukas

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)