Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Kultuurielu »

Kolga-Jaanis esitleti «Kogujat»

13.08.2008 | | Rubriik: Kultuurielu

Juuli viimasel nädalalõpul, 27. juulil esitleti Kolga-Jaani kirikus Villem Reimani Kolleegiumi aastaraamatut «Koguja», mille kirjastas kirjastus Ilmamaa. Raamatu koostasid Hando Runnel ja Kolga-Jaani koguduse õpetaja Ants Tooming.
Raamatus antakse ülevaade Villem Reimani Kolleegiumi viiest tegutsemisaastast (2002–2007) ning tutvustatakse Villem Reimani elu ja tegevuse uurimist. Mahukasse, 352-leheküljelisse teosesse on koondatud kõned, jutlused ja ettekanded, mis peetud viimasel kümnendil Villem Reimaniga seotud pidulikumatel hetkedel Kolga-Jaanis ja Tartus. «Saime raamatusse kõik olemasolevad kõned, jutlused ja ettekanded, mis peetud Reimani päevadel. Nüüd on nad alatiseks olemas,» toonitas teose olulisust Ants Tooming, kes on ühtlasi Villem Reimani Kolleegiumi esimees.
Lisaks nimetatuile on kogumiku kaante vahel ka Villem Reimani enda kirjutisi. Trükki on pääsenud kaks kirjavahetust: kirjad ametivendadele Ludvig von zur Mühlenile ja Joosep Liivile, kaks artiklit 17.–18. sajandi kirjakeele kujundajatest Eduard Ahrensist ja Bengt Gottfried Forseliusest ning kaks mahukamat artiklit eetilis-usulistel teemadel («Koguduse-elu uuendamise lävel» ja «Suurkirik ja lahkusud»).
Kolleegium on eesmärgiks seadnud koondada ja talletada Villem Reimani (1861–1917) loomepärandit, propageerida tema igikestvaid rahvuslikke ideid ning hoida suurmehe mälestust. Kolm aastat tagasi, 2005. aastal anti kolleegiumi eestvedamisel välja kordustrükk August Palmi 1937. aastal esmatrükis ilmunud raamatust «Villem Reiman», mis käsitleb suurmehe elu ja tegevust.
Villem Reimani Kolleegium asutati kuus aastat tagasi 28. juulil. Asutamise aastapäeval tulevad Reimani-huvilised traditsiooniliselt kokku Kolga-Jaani, kus Reiman töötas kirikuõpetajana. Asjalikule kõnekoosolekule lisaks peavad tavapäraselt kahe akadeemilise organisatsiooni – Eesti Üliõpilaste Seltsi (selle asutajaliige oli ka Villem Reiman) ja korporatsiooni Fraternitas Liviensis – liikmed maha jalgpallilahingu. Sportliku vahepalata ei saanud tänavugi pärast akadeemilist raamatuesitlust.
Kaunis tekstiilköites «Kogujat», mille tiraaž vaid 300 eksemplari, saab osta suurematest raamatukauplustest.
Lea Jürgenstein

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)