Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Kultuurielu »

Kõlab Bachi “Jõuluoratoorium”

10.12.2008 | | Rubriik: Kultuurielu, Muusika

Risto Joost koos kammerkooriga Voces Musicales ja Corelli Barokkorkestriga. Foto: Harri Rospu

28. detsembril tuleb Tartu Jaani kirikus ja 29. detsembril Tallinna Jaani kirikus ettekandele Johann Sebastian Bachi «Jõulu­oratoorium».
See on üks kõigi aegade kaunimaid jõulumuusikateoseid. «Õhtud Bachiga» on osa tuntud sarjast «Kirikupühad Maarjamaal», mis on aastast 2006 järjekindlalt publikuni toonud klassikute kiriklikke suurvorme. Sarja patroon on peapiiskop Andres Põder, kes traditsiooniliselt juhatab tervitusega sisse Tallinnas toimuva kontserdi.
«Jõuluoratoorium» on väga pidulikus meeleolus kulgev ja rohkesti säravaid kõlasid pakkuv kuueosaline teos, mida selle loomisajal (1734–35) kanti Leipzigi kirikutes ette tervele jõuluajale jaotatuna – esimesest jõulupühast kolmekuningapäevani.
Anno Domini 2008 kõlab Tartus ja Tallinnas neli osa suurteosest. «Jõuluoratooriumi» teksti aluseks on kirjakohad Luuka ja Matteuse evangeeliumist, millele on lisatud Piiblis kirjeldatud sündmuste üle mõtisklevat poeetilist teksti.
Teos on ülim muusikaelamus ning agentuuri Corelli Music selle aasta jõulumuusikakontsertide kulminatsioon. Selle toovad kuulajani kammerkoor Voces Musicales, ajastu pillidel esinev Corelli Barokkorkester ning solistid Pirjo Püvi, Juuli Lill, Mati Turi ja Taavi Tampuu. Teost juhatab üks eesti andekamaid dirigente Risto Joost.
Tõelise luksusena tuuakse suurteos publikuni barokiaja pillidel. Võimalus kuulda kõlamas tervet orkestritäit barokiajastu instrumente on midagi erilist ja meeldejäävat.
Pidulikkust ja sära lisavad Corelli Barokkorkestri kõlale seekord timpanid ja kolm ajaloolist trompetit. Pillid ning ka omaaegne häälestus toob ettekandesse 18. sajandi värve ja meeleolusid võimalikest ehedaimal viisil, loodetavasti just samasugusena, nagu Bach ise seda oma eluajal kuulda võis.

Anneli Remme

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)