Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Kirikuõpetaja Kaido Saak ostab ja müüb emotsiooni

17.08.2010 | | Rubriik: Kirikuelu

Rohkesti leidub poes Läänemaa talukraami ja mööblit. Kaido Saak näitab Martnast pärit pulmatekki aastast 1889.  Sirje SemmLihulat läbiva peatee ääres on antiigipood, mida peab kohaliku koguduse õpetaja Kaido Saak.
Kaido Saak on enda sõnul lapsepõlvest saati vanavara vastu huvi tundnud. «Olin II klassis, kui vahetasin nätsu vastu oma esimesed mündid,» ütleb ta, seistes keset poodi, mis on tulvil kõiksugu kraami. Kõige enam kaubaks minevatest Norma märkidest saanitekkide ja hinnaliste hõberahadeni. Kuigi igal esemel poes on hind, on paljud asjad hindamatud: müüja jaoks on need seotud tugevate emotsioonide ja mälestustega, mis võivad osaliselt üle kanduda ostjalegi.
Hiljuti pidi Kaido teise ringi kauplusest ostma kapi, sest selle siseküljel oli haruldane Eesti maakondade kaart koos maakondade vappidega, mis on trükitud 1946. aastal (!) Stockholmis. Kaido arvab, et küllap kuulus kapp mõnele väliseestlasele.
Vanavara on aastatega kogunenud nii palju, et kõik ei mahu kitsukesse poodi ära. «Võin poe seitse korda tühjaks müüa,» naerab Kaido ja toob välja mõne eseme, mil oma lugu rääkida. Endise usuasjade voliniku Meinhard Tederi Haapsalus elava tütre käest ostis ta voliniku dokumente ja fotoalbumi. Fotod on täpselt kirjeldatud ja dateeritud. Tunnen ära peapiiskop Alfred Toominga ametissepühitsemise pildid. Kindlasti on see ajaloolise väärtusega uurimismaterjal kirikuajaloolastele.
Kapi najal seisab peenvillasest kangast kootud, auguliseks kulunud sinimustvalge, mis enne sõda lehvis Saksa saatkonnas. Seal töötanud autojuht Vello Tikerpuu laadis enne ärevaid aegu auto kraami täis ja põrutas Läänemaale, kodukanti. Kraamist ja autost jäi ta venelaste saabudes ilma, aga lipp jäi alles.
Poodi peab vaimulik neljandat aastat. Ta tunnistab, et väikses kohas taolise poe pidamine on üsna mõttetu. Aga omanikuna ei pea ta maja eest renti maksma ega müüjale palka, sest suhtleb ise klientidega. Poes käib välismaalasi, läbisõitjaid ja Läänemaal suvitajaid. Tihti astub läbi lähedal suvitav Heinz Valk, samuti suur vanavarahuviline, ja pajatab oma lugusid. Suhtlus käib ka internetikeskkonnas www.lealantiik.ee.
Sirje Semm

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)