Slava Ukraine
Esileht » Teemad » Eesti Vabariik 90 »

Juubeliaastat alustatakse maakondlike pidudega

28.11.2007 | | Rubriik: Eesti Vabariik 90, Uudised

Täna, 28. novembril avatakse Eesti vabariigi juubeliaasta maakondlike pidudega kogu Eestis, sest just sel päeval 90 aastat tagasi kuulutas Eesti Maapäev end kõrgema võimu kandjaks Eestimaal. Kõikidest avaüritustest saab ülevaate ETV otsesaates, mis algab kell 18.55. Pidu algab Estonia kontserdisaalist, kuhu on palutud kõik riigikogu liikmed, valitsuse ja diplomaatilise korpuse esindajad. Kõnedega astuvad üles Eesti vabariigi president Toomas Hendrik Ilves ja riigikogu esimees Ene Ergma. Otsesaate sees on lülitused maakondlikele pidustustele ja toimub telelavastuse «Oma maapäev» esiettekanne. Peo kulminatsiooniks on tuleskulptuuri süütamine Pilistveres. Rahvusringhäälingu vahendusel saab avaõhtust osa iga eestimaalane – otseülekanne tele- ja raadiokanalite vahendusel toimub kella 19–21.
Maakondade peod on väga eriilmelised – on kontserte, etendusi ja vabaõhulavastusi, näiteks Kuressaares on isamaaliste ja rahvalike laulude õhtu, Haapsalus lavastus «Vabariigi sünd ja Läänemaa», Toila Oru pargis aga tõrvikutega rongkäik ning Rakvere turuplatsil vabaõhuetendus jne. Iga maakond tähistab juubeliaasta algust omal moel.
Vabaõhumuuseum ja Eesti Rahva Muuseum (ERM) on ette valmistanud juubeliaasta alguse kavad. Vabaõhumuuseumis on avatud jõuluküla, kus saab heita pilgu möödunud aegade jõulueelsetesse toimetustesse. ERMis esitletakse raamatut «Minu jõulujutt» ja saab osaleda giidiprogrammis «Eesti oma jõulud».
Eesti vabariigi 90. aastapäeva esimene kuu – detsember on pühendatud eesti rahvale, sest rahvas on esimene institutsioon, mida mainib meie põhiseadus. Jaanuar on Vabadussõja kuu ja nii edasi kuni 2008. aasta novembrini – igal kuul on oma teema.
Juubelisündmuste kohta leiab värsket infot äsja avatud kodulehelt
www.eesti90.ee, aga tasub lugeda ka tähelepanelikumalt ajalehtede teadete rubriiki ning uurida oma kodukoha teadetetulpasid. Kihelkondlike kontsertide reklaamid pannakse üles ka kirikute juurde, lubas juubeliaasta töörühm.

Tiiu Pikkur

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)