Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

Järva-Jaani kirikus on nüüd valged altaritekstiilid

16.01.2013 | | Rubriik: Kirikuelu

Järva-Jaani kirikus esitleti ja pühitseti I jõulupüha jumalateenistusel uued valged altaritekstiilid.

Laulis koguduse noortekoor ning viiulil mängis Danae Taamal. Jõulupühadeks valmis esimene altarikatete komplekt viiest ja need kudus tekstiilikunstnik Aune Taamal, kes ka koos oma tütardega jumalateenistusel viibis.
Kirikutekstiilide üks komplekt koosneb altaripõllest, kantslikattest, puldikattest ning stoolast. I jõulupüha juhtsalm oli Johannese evangeeliumi algusest: Sõna sai lihaks ja elas meie keskel, ja me nägime tema kirkust nagu Isast Ainusündinu kirkust, täis armu ja tõtt (1:14).
Kaheksa kavandi seast tegi koguduse juhatus oma valiku, mille järgi praeguseks valminud tekstiilid just seda mõtet kannavad. Valge värv sümboliseerib rõõmu, tänu, valgust, puhtust ja ülestõusmist ning valged kirikutekstiilid on kasutusel jõulu- ja ülestõusmispühadel ning need on tavaliselt ka kõige pidulikumad.
Kui vaadata kiriku uut altaripõlle, siis on seal näha avatud raamatut, selle kohal risti, mis on ühtlasi ka täheks, ning kuldset raamistikku ääristavad mõlemalt poolt lillevanikud. Nii kannavad katted Kristuse sünnipüha mõtet: Sõna sai lihaks ja elas meie keskel.
Messia sünnist andis tunnistust tähe ilmumine taevalaotusesse, mis juhatas kolmele targale teed jõululapse juurde. Meie katetel kujutatud täht on ühtlasi kirgastatud ristiks ehk siis ülestõusmise tunnistuseks. Ristilöödut sellel ei ole, ta on üles tõusnud. Ülestõusmist ja uut elu sümboliseerivad katetel ka valged lilled.
Kirikutekstiilide ülesanne on kuulutada Jumala kirkust ja nii julgustavad meie pühakoja uued valged katted hoidma Kristust oma silme ees kui tähte ning kirgastatud risti kui märki sellest, et Kristus on võitnud patu ja surma väe ning meidki sellest lunastanud.
Avatud Piibel julgustagu meid enam jumalasõnasse süüvima ning sealt ka Jumala juhatust ja väge oma ellu ammutama.
Esimene osa kogu projektist sai teoks tänu LEADERi tegevusgrupi Järva Arengu Partnerid toetusele, kes rahastab katete valmimist 90% ulatuses, 10% omaosaluse katmiseks on kogudus kogunud annetusi.
Värvi altariruumi pinkide, puldi, laua, küünlajalgade ja postamentide ning helivõimenduse kapi värvimiseks annetas firma Sadolin. Suur tänu kõigile toetajatele!
Suurim tänu kuulub tekstiilikunstnik Aune Taamalile, kes valmistas katted oma põhitöö kõrvalt galeriis. Aune Taamal tänas kogudust võimaluse eest teha sellist tööd, milleks Eestis just palju võimalusi pole.
Kui Jumal lubab ja meie elame, siis rohelised tekstiilid valmivad käesoleva aasta juuniks, violetsed katted advendiaja alguseks, mustad suureks reedeks ning punased nelipühaks 2014.
Katrin-Helena Melder,
koguduse õpetaja

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)