Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Hallistes peeti laulupäeva

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Külma trotsides ja tuult tõrjudes astusid Viljandi praostkonna lauljad ja mängijad 30. novembri hommikul Halliste kirikusse südameid soojaks laulma. Toimus vaimulik laulupäev.
Kahjuks ei saanud tervise tõttu tervitama tulla koguduse endine õpetaja Kalev Raave, kuid loeti ette tema läkitus. Teisiti planeeritust läks ka Kolga-Jaani koguduse segakoori ja lastekoori saabumine: buss läks rikki ja neile teatati, et pole võimalik sellel päeval sõita. Ühiste pingutustega suudeti siiski leida transport ja nad jõudsid tund aega hiljem õnnelikult kohale.
Laulupäeval osales 168 lauljat ja 12 pasunamängijat. Haiguste tõttu olid mitmed inimesed jäänud tulemata. Ära jäi ka Abja segaansambli esinemine.
Muusikakollektiive oli üheksast kogudusest: puhkpilliorkester Suure-Jaanist; naiskoor Iris Viljandi Jaani kogudusest; naisansambel Paistust; lastekoorid Põltsamaalt, Kolga-Jaanist ja Hallistest; segakoorid Põltsamaalt, Viljandi Paulusest, Kolga-Jaanist, Karksist; Tarvastu segaansambel ja Abja segakoor, kus laulab mitu Halliste koguduse inimest.
Proovid toimusid kirikus ja koolis. Halliste kirik on üldiselt talvel külm, aga selle päeva puhul pingutati: kütja oli kogu öö kirikut kütnud, ta tegi seda kuni kontserdini, mis algas kell 15. Tulemus oli tuntav: tugevamad julgesid esinemise ajaks isegi mantlid seljast võtta. Tänu lahkele kooliperele olid meil väga head võimalused nii proovideks kui ka söömiseks. Igale kollektiivile pakkusid nad ka omaette klassiruumi riietehoiuks.
Laulupäevane kontsert algas kogudust hooldava vaimuliku Enri Pahapilli tervitusega. Seejärel laulis kogu kogudus pasunate saatel «Et Kristust vastu võtta». Et üritus toimus advendiaja eelõhtul, oli lauludes tunda advendi- ja jõuluhõngu, eelkõige üksikute kooride repertuaaris. Ühendsegakoori kavas jõululaule ei olnud. Küll olid sellised laulud, mille õppimine nõudis pea igas kollektiivis tõsist töötegemist: M. Härma «Looja kiitus», Ü. Topmani «Palve», A. E. Grelli «Motett», E. Võrgu «Eks teie tea», Ungari koraal «Kirik, püha paik» ja O. Anfeldti «Ainult päev», mida laulsime kitarri saatel.
Erilisemaid tundeid tekitas ühendlastekoori esinemine tänu kavas olnud lauludele. Võib arvata, et need väiksed armsad lauljad ise ei tajunudki P. Ripsi laulu «Näita teed» sisu nagu täiskasvanud. Laulu sõnad «Issand näita mulle oma teed, juhi mõtteid su valguse sees. Hoia südant määrdumast, hoia keelt kurja lausumast. Meie tee ei ole lõputu siin, hirmsam kõigest ees võib olla hingepiin. Parim see, kui suudad elada iga päev koos Loojaga. Igal sõnal on südames sünd, nii heal kui kurjal on mõtetes pesa. Seepärast hoidku Jumal südant määrdumast, hoidku keelt pettust rääkimast. Issand näita mulle oma teed.» Kui nendele sõnadele mõeldaks rohkem, oleks paljudel kergem elada. Pärast laulu pidi praost Jaan Tammsalu kõnet pidama. Temagi tunnistas, et on raske midagi lisada. Ta innustas jätkuvalt laulma, ka lauldes palvetama.
Pärast kahetunnist kontserti mindi koju ehk natukene teistsuguste tunnetega, kui oli tuldud – oli ju midagi endast antud, midagi saadud.
Tahan tänada Viljandi praostkonna lauljaid-mängijaid ja juhendajaid, kõiki, kes olid laulupäeva organiseerimisel abiks. Suur tänu laulupäeva rahaliselt toetajatele: Eesti Kultuurkapital, Halliste vallavalitsus, Halliste kogudus Viljandi praostkond. Kalev Raavele ja väikesele tüdrukule, kes kiirabiga ära viidi, soovin erilist Jumala lähedalolu!
Margit Haamer