Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Kultuurielu »

Ettekandekoosolek lauluraamatutest

20.01.2009 | | Rubriik: Kultuurielu

Saksa lauluraamatute kunagistel omanikel on olnud võimalik ja tähtis kaitsta oma raamatut luksuslike nahk-, samet- või puukaantega. Korduvad detailid kaunistustes on rist esi- ja karikas tagakaanel. Pildil on 1865. aastal Riias trükitud ja köidetud lauluraamat. Kaanel on omaniku kuldtrükis initsiaalid ja aastaarv 1868. Foto: Geiu Rohtla

Tartu ülikooli raamatukogus toimus 8. jaanuaril ettekandekoosolek «Laulud ja lauluraamatud».
Avasõnas andis Geiu Rohtla ülevaate Tartu ülikooli raamatukogu ja Eesti Hümnoloogia Seltsi vahelisest koostööst viimastel aastatel. Samuti juhtis ta tähelepanu e-bibliograafiale Eesti suuremates mäluasutustes leiduvatest saksakeelsetest lauluraamatutest, mis on valminud koostööprojektis Mainzi ülikooliga, vt. http://dspace.utlib.ee/dspace/handle/10062/6079.
Haruldaste raamatute ja käsikirjade osakonna töötaja Kadri Tammuri ettekanne «Saksa lauluraamatute köited ja sissekirjutused Tartu Ülikooli Raamatukogus» tõstis esile detaile lauluraamatute välises vormis.
Kristel Neitsovi ettekanne käsitles Martin Lutheri psalmilaulude retseptsiooni Lübecki ja Tallinna lauluraamatute näitel. 2008. aastal kaitses ta sel teemal magistritöö Tartu ülikooli usuteaduskonnas ning tegutseb praegu valdkonda edasi uurides Saksamaal (ettekande teksti luges Ester Liinak).
Laulu «Oh võta mind, mu Jumal» (KLPR 344) teksti loojast Julie Hausmannist (1826–1901) ja selle laulu tõlke võrdlusest originaaltekstiga («So nimm denn meine Hände») rääkis Aira Võsa. Julie Hausmann on sündinud Riias ning maetud Palmse mõisa lähedale.

Geiu Rohtla

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)