Esileht » Elu ja Inimesed » Kultuurielu »

Eesti ja Soome kunstnike ühisnäitus

16.11.2010 | | Rubriik: Kultuurielu, Uudised

Näituse avamisel võttis eesti kunstnike nimel sõna Jüri Arrak. Tiiu PikkurRahvusraamatukogu peanäitusesaalis saab 2. detsembrini vaadata Eesti ja Soome kunstnike religiooniteemalist näitust «Mõte ja meel».  
Näitust avades ütles peapiiskop Andres Põder, et seda sündmust saab pidada osaks Euroopa 2011. a kultuuripealinnade Tallinna-Turu programmist, oli ju sama näitus enne Tallinna üleval Turu toomkirikus.
Näitus täiendab ülehomme riigikogu konverentsisaalis toimuvat kristlike väärtuste kultuurifoorumit «Kristliku rahvuskultuuri tulevikust». Soomes peeti selleteemaline konverents oktoobri algul.
Väljapanek koosneb erineva taustaga Eesti ja Soome kunstnike religiooniteemalistest maalidest. Teiste hulgas on Lola Liivati «Vabadusele», mis võitis 2008. aastal Konrad Mäe preemia, Jüri Arraku «Kuju vanast kirikust», Olav Marani «Kirik», Siim-Tanel Annuse «Passioon» , Eva Jänese «Pilk» jm. Soome autoritest on esindatud ja osalesid näituse avamisel Eliisa Isoniemi, Elena Hopsu ja Riikka Juvonen.
Kunstnikud on sageli vägagi religioosse maailmatunnetusega.
Sellel näitusel on nad vastavalt oma andelaadile andnud omapoolse käsitluse Piiblist rahvaluulesse kandunud mõtteteradele, kirjakohtadele Piiblis või toonud piiblitemaatika Eesti külaellu.
Juba paarkümmend aastat kristlike näituste korraldamisega tegelev ning ka selle väljapaneku koostaja Eva Jänes on religioosse maailmatunnetuse kohta öelnud:
«Vahel on see aimatav, assotsiatsioone tekitav. Või siis täiesti otsene. Nagu meel ja mõte.»
Tiiu Pikkur

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)