Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

85 aastat raadioteenistusi Soomes

07.09.2011 | | Rubriik: Kirikuelu

Soome YLE raadioteenistused on kuulatavad üle maailma. InternetPühapäeval tähistatakse Soomes raadioteenistuste 85. sünnipäeva.
Juba 85 aastat on põhjanaabrite riigiraadio YLE edastanud jumalateenistuste salvestisi raadios. Esimene soomekeelne teenistus läks eetrisse 12. septembril 1926 Tampere toomkirikust ning rootsikeelne samal päeval Helsingi Johannese kirikust.
Alates 1934. aastast on olnud võimalik edastada teenistusi Soome eri paigust, väike paus tekkis vaid mõneks ajaks Talvesõja algupäevil.
Esialgu oli raadioteenistuste osas palju skeptikuid, kes arvasid, et suur hulk rahvast jääb seetõttu kirikusse tulemata, ning sedagi, et raadioteenistus ei suuda asendada pühapäevast kirikuskäimist.
Jumalasõna edastamine audios sai siiski äärmiselt populaarseks, teenistustele lisandusid palvused ja mõtisklused.
Anneli Vartiainen kiriku infokeskusest kinnitas heameelt selle üle, et raadioteenistustest saab osa võtta suur hulk neid inimesi, kes kodust välja ei pääse.
Soomes kuulab raadioteenistusi ligi 203 000 inimest ning see on Radio 1 programmi üks kuulatavamaid saateid nädala lõikes.   
Kirik ja YLE teevad ka koostööd ning koolitavad ühiselt neid vaimulikke, kes raadiotöös ja ülekannetes osalevad.
Kahtlemata on soomekeelsetel teenistustel oluline roll Jumala sõna kuulutamisel ka üle piiride.
Eestiski on põhjanaabrite ülekanded olnud ääretult populaarsed ning kinnitanud, toetanud ja mõjutanud lugematult palju inimesi, kes toona elasid raudse eesriide taga.
Tähtpäevahõngulisel raadioteenistusel, mis kantakse Radio 1-s üle pühapäeval, 11. septembril kell 10, jutlustab emeriitpiiskop Eero Huovinen.
Kell 13 on YLE Vega kanalil rootsikeelne teenistus.
Mari Paenurm

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)