Kveekerite liikumise asutaja sai oma valgustuse otse Jumalalt
/ Autor: Eesti Kirik / Rubriik: Järjejutt, Teoloogia / Number: 2. veebruar 2011 Nr 6 /
Kristlikud müstikud 4.
Inglismaal 1624. a sündinud George Fox oli kveekerluse vaimne isa ja alusepanija.
George Fox on dikteerinud päeviku elu lõpupoole ning see on üks silmapaistvamaid tunnistusi usulistest otsingutest ja leidmistest. Seda päevikut on võrreldud Augustinuse «Pihtimustega».
Fox oli pärit usklikust perekonnast. 11aastasena tõotas, kui nägi vanemate inimeste eksimusi, et ei tee kunagi täiskasvanuna midagi, mis teda häbistaks. 19aastasena lahkus Fox kodunt, algasid tema rännuaastad ja otsingud. Ta luges Piiblit ja aina mõtles, küsis pastoreilt nõu teda piinavates küsimustes, kuid vastust ei saanud.
Siis algasid «avanemised», nagu ta neid valgustushetki nimetab. Fox nägi, et maailm on patus, ning lõpuks kuulis ta häält, mis ütles, et ainult Jeesus saab talle vastata. Lõpuks avanes talle maailm, mis on nagu paradiis, kõik on valgust täis. Sellest hetkest algas tema jutlustamine sisemisest valgusest, millest sai hiljem Foxi loodud Sõprade Usuühingu alustala.
Sisemine valgus pole südametunnistus, see on Jumala valgus, mis on igas inimeses, ja kui see valgustab inimest, siis ta muudab ja juhib teda.
Fox ütles, et ta on saanud valgustuse otse Jumalalt, seepärast eitas ta kirikuinstitutsioone, ütles, et Jumal on igal pool, ning jutlustas ka lageda taeva all.
Fox keeldus võtmast kübarat peast ülemuste ees ja keeldus ka sõjaväeteenistusest. Ta sinatas kõiki.
Nende vaadete eest pidi ta ka mitu korda vangis istuma. Kuid tasapisi koondusid tema ümber kaastöölised ja varsti oligi uus liikumine saanud oma vormi. Õpetus levis ka Ameerikasse. Nüüd on kveekereid (nii nimetati neid seepärast, et kui Vaim nende sisse tuli, siis nad hakkasid värisema) üle 300 000. Nad nimetavad endid ka valguse lasteks.
Kveekeritel pole preestreid, nende jumalateenistus on väga lihtne: tullakse kokku, istutakse maha ja oodatakse kannatlikult, millal Jumala Vaim nende sisse tuleb. Kui kellelgi tekib vajadus rääkida, siis ta ka räägib; naised ja mehed on võrdsed. Kveekerid on ka majanduses tuntud ärimehed, tuntud just oma aususe poolest. Neil on oma kirjandus ja 1947. aastal said USA ja Suurbritannia kveekerite organisatsioon ühise töö eest Nobeli rahupreemia.
Jaan Tooming