Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Viljandi maakirik 140 aastat hiljem

/ Autor: / Rubriik: Määratlemata / Number:  /

Nädalalõpp tõi endaga kaasa meeliülendavaid hetki igaühe jaoks, kes Viljandisse Pauluse kiriku 140. aastapäeva pidustustele jõudsid.Küllap leidis igaüks midagi hingele. Siinkirjutaja maailmanägemist avardas Viljandi muuseumis avatud näitus, kust sai hulga uusi teadmisi, mis koos teiste senistega moodustavad arusaama Eesti elust ja loost.
Laupäevaõhtune kontsert, kus musitseerisid Pauluse koguduse segakoor, organist Aaro Tetsmann ja Viljandi Brass, oli omaette pärl. Põhjalikult ettevalmistatud õhtul kuulsime muusikat renessansist tänapäevani, heas esituses helitööd tõid koos akende taga vaibunud tormiga paljude hinge rahu ja kirkust.
Tähtpäevasündmuste vahel kõnelesime koguduse õpetaja Mart Salumäega kiriku ja koguduse tänasest päevast.

Põdur, aga siiski paranev

Nii iseloomustas hingekarjane 140aastase pühakoja hetkeseisu praegu. Viimase 10–15 aasta jooksul on ära tehtud suur töö: palju on vaeva nähtud kiriku soojustamisega, pandud põrandaküte, remonditud orel – need on vaid mõned tööd. Viimasena tehti korda kiriku lõuna-, põhja- ja idaviil. Siiani on hoonet taastatud ligi 7 miljoni krooni eest, kaks korda samapalju kuluks Salumäe sõnul veel. Ees seisab lääneviilu restaureerimine.
Praeguseks murelapseks on vaimuliku sõnul kiriku aknad ja katus. Osa aknaid kannab siiani jälgi, mis juba 1940ndate lõpus Alfred Toominga ajal linna  ühe kooli pioneerijuhi mahitusel sisse loobiti. Uus katus pandi küll 1980. aastal, kuid seal on neelukohad puudu ja see laseb läbi nii, et ka osa laetalasid vajab väljavahetamist. Kõige suurem auk, mille kaudu palju pahandust tuleb (loe: vihma sisse sajab), loodetakse juubeli puhul linnavalituse eraldatud rahaga kõigepealt korda teha.

Elavatest kividest

Mart Salumäe ütles, et Viljandi Pauluse koguduses toimub nädalas neljal-viiel päeval ikka üritusi, millest koguduse liikmed ja linnarahvas osa võtavad. Esimesena töös oleva valdkonnana nimetas ta juba aastakümneid heal tasemel olnud muusikatööd, eri kollektiivide ees on seisnud Taimo Terasmaa, Anne-Mai Salumäe ja Külli Salumäe. 
Palju kiidusõnu sai ka koguduse tänane organist Aaro Tetsmann. Mart Salumäe tunnistas, et tänu soojale kirikule on siinne kontserttegevus saanud sisse täiesti uue hoo ja muusikalist külakosti pakuvad paljud.
Diakooniatöö käib linnaga käsikäes – lepingukohaselt pakub kogudus omavalitsusele laste turvakodu teenust. Sealseteski ruumides seisab ees põhjalik remont.
Koguduse juhatuse esimees Toivo Vilumaa veab iganädalast piibliringi, samuti käib kirikus koos pühapäevakool. Lisaks pühapäevasele kesksele jumalateenistusele pakub tulijaile hingekosutust kolmapäevane keskpäevapalvus. 
Oli kosutav tunda, et elavate kividena on Viljandi Pauluse kogudus lahke ja vastutulelik ning iga rändaja võib väärika pühakoja varjus puhates teemoonaks tükikese rõõmusõnumist kaasa saada.

Mari Paenurm