Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Viimsi kogudus sai esimese õpetaja

/ Autor: / Rubriik: Määratlemata / Number:  /

Jaan Lahe

Jaan Lahe

Viimsi Püha Jaakobi kogudus sai alles tegutsemise 13. aastal päris oma õpetaja.

Laupäevasel armulauaga jumalateenistusel pühitseti koguduse õpetajaks teoloogiamagister Jaan Lahe (35, fotol). Introduktsiooniteenistuse viis läbi peapiiskop Andres Põder, keda assisteerisid praost Gustav Piir ja emeriitõpetaja Toomas Paul. Kaasa teenisid peapiiskop emeeritus Kuno Pajula ja õpetaja Jaan Lahe.

teoloogiamagister Jaan Lahe (35, fotol). Introduktsiooniteenistuse viis läbi peapiiskop Andres Põder, keda assisteerisid praost Gustav Piir ja emeriitõpetaja Toomas Paul. Kaasa teenisid peapiiskop emeeritus Kuno Pajula ja õpetaja Jaan Lahe.

Mitmekülgsete annetega

Kolm aastat tagasi alanud kirikuehitus Pringi külas Rohuneemele viiva tee ääres, Viimsi vabakiriku vahetus naabruses, on lõpusirgel. Nädala pärast peab siseviimistlus valmis olema ja valgus sees, et enam kui poolsada EELK seadusandliku kogu liiget saaksid seal oma korralist sügisistungjärku pidada.

Laupäeva õhtul oli kirikusaaliks kujundatud aga valmiva pühakoja fuajee. Kohalolijaid see ei seganud. Ametisseseadmise jumalateenistuses oli pühalikku tõsidust, head sõnumit ja tulevikulootust.

Üheksa aastat tagasi vaimuliku pühitsuse saanud Jaan Lahe on alustanud teenimist Ida-Harju praostkonnas, viimased viis aastat teeninud Paldiski kogudust. Lisaks rakendanud oma teadmisi akadeemilisel tööl: üliõpilastele usundilugu ja Uue Testamendi aineid lugedes ning doktoritööd kirjutades. Jaan Lahe on Usuteaduse Instituudi võrdleva usuteaduse õppetooli hoidja kt.

Jaan Lahe argumenteeritud ja põhjaliku teemakäsitlusega artikleid on ilmunud Eesti Kirikus, aga ka teistes väljaannetes. 2001. aastal ilmus Lahe magistritöö «Gnoosis ja algkristlus» raamatuna. Jaan Lahe abikaasa Ursula Vent on ajaloolane.

Jumal laseb kasvada

Jaan Lahe lausus tänusõnu oma vaimuliku kasvamise eest õpetaja Toomas Paulile, kes jumalateenistusel jutlustas Jeesuse sõnadest Johannese evangeeliumi 4. peatükis salmides 34–36.

Viimselt on Jumal see, kes kasvada laseb. Vaimulikul põllul töötegija ei pea teadma, on ta külvaja või kastja; töötegemise rõõmu ei tohi mõjutada viljade ootus. Kes on ustav surmani, pärib elukrooni. Toomas Paul soovis noorele ametivennale apostel Pauluse sõnadega: «Võitle head usuvõitlust!»

Viimsi kogudusel on nüüd kaks vaimulikku: diakon Erkki Juhandi ja õpetaja Jaan Lahe. Koguduse juhatuse esimees Kalle Kikas arvab, et arenev ja kasvav kogudus vajabki kahte vaimulikku. 2005. a oli Tallinna praostkonda kuuluval kogudusel 127 annetajaliiget. Kogudus usub, et materiaalsed probleemid saab lahendatud, sest neid toetab ka Viimsi vald ja vallavanem Urmas Arumäe, Tallinna Jaani koguduse liige.

Sirje Semm