Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Veerand sajandit kooslaulmist

/ Autor: / Rubriik: Määratlemata / Number:  /

KOSK esinemas Jaani kirikus peadirigent Riho Ridbecki juhtimisel.

KOSK esinemas Jaani kirikus peadirigent Riho Ridbecki juhtimisel.

EELK koorijuhtide ja organistide segakoor KOSK pühitses laupäeval, 15. septembril Tallinna Jaani kirikus kauni kontserdiga 25. sünnipäeva.

Kontserdil esitati osi Jakob Obrechti missast Salve diva parens ning eesti heliloojate vaimulikke laule. Koori juhatasid Heli Jürgenson, Riho Ridbeck ja Jan-Jürgen Wasmuth (Saksamaa). Kaategevad olid Anne Jalakas, Virge Ventsel, Jüri Vaino, Rottraut Wasmuth, Anne Sarrap ja Piret Rips. Kontserdil esines ka Alamsaksi kirikukooride ansambel, mis loodud spetsiaalselt KOSKi juubeliks ja kus laulavad Hannoveri piiskopkonna kirikumuusikud.
Segakoor KOSK loodi 1982. aastal organist Hella Tedderi eestvedamisel. KOSK on projektikoor – kokku saadakse paar korda aastas laululaagrites, et uus kava selgeks õppida. Kooris laulab kirikumuusikuid ja koguduste koorilauljaid ning vaimulikke kõikjalt Eestist. Lauldakse nii Eesti kui ka Euroopa heliloojate loomingut. Kavas on ka Riho Ridbecki muusika psalmide tekstidele ning Jan-Jürgen Wasmuthi kaanonid.
Koori peadirigentideks on olnud Hella Tedder, Marika Kahar, Ene Üleoja ja Heli Jürgenson. Alates 2003. aastast on peadirigent Riho Ridbeck – vanamuusikaansambli Hortus Musicus laulja ja instrumentalist, Tallinna Püha Vaimu koguduse kammerkoori dirigent.
KOSK on laulnud EELK kirikupäevadel ja vaimulikel laulupidudel nii kodumaal kui Soomes. Selle aasta augustis käidi kontserdireisil Saksamaal. Ilmunud on ka kaks CD-plaati: Grzegorz Gerwazy Gorczycki Missa pashalis (2001) ja Jakob Obrechti missa Salve diva parens (2005).
Juubelikontsert Tallinna Jaani kirikus võeti südamlikult ja pika aplausiga vastu. Koori oli tulnud tervitama ka peapiiskop Andres Põder. Vaimuliku sõnaga üles astunud õpetaja Arne Hiob meenutas neid 25 meie hulgast lahkunut, kes kunagi selle koori asutasid. Kooriliikmete erilise tänu aastatepikkuse organiseerimistöö eest, mida sellise projektikoori puhul vaja teha on, pälvis üks staazikamaid lauljaid, Tallinna Jaani koguduse naiskoori dirigent Aivi Otsnik.

Tiiu Pikkur
* * *
EELK aukiri
kauaaegse kirikumuusika viljelemise ning kirikumuusikute koondamise ja innustamise eest anti EELK koorijuhtide ja organistide segakoorile KOSK 25. aastapäeva puhul.