Varsti läheb roheliseks!
/ Autor: Aleksander Laane / Rubriik: Arvamus / Number: 20. veebruar 2019 Nr 8/9 /
Roheliste ja kiriku vahel pole lõhet, mida tihtilugu ekslikult ette kujutatakse. Reaalsus on, et me seisame üksteisele lähedal – ainuüksi juba seepärast, et roheliste seas on erinevate koguduste ja usutunnistuste liikmeid päris palju.
Aga veel olulisem on, et kogu maailma kirikud on hakanud muude väga oluliste küsimuste kõrval aru saama keskkonnahoiust nüüdisaegses võtmes ja ka praktiliselt tegutsema. Kui roheliste keeles on see loodushoid, siis luterliku kiriku jaoks on see loodu hoidmine. Õiglus ja rahu – nende eest seisame koos. Sotsiaalse õigluse eest ja sügava vaesuse ning veel hullema, inimese olemust madaldava viletsuse vastu tegutsemine on rohelistele iseloomulik. Nagu kirikulegi palju pikema aja jooksul.
Kuid olgu kohe ära öeldud, et üks põhiline müüt, justkui oleks rohelised igasuguse majandusliku tegevuse vastu ja punased ka veel peale selle, ei vasta lihtsalt tõele. Me oleme oma algusaastatest saati rääkinud kogukondlikust olemisest, tulundusühistulisest tootmisest-põllumajandusest-teenindamisest, rohelisest pöördest majanduselus, taastuvenergiaühistutest jne. Ökoloogia ja ökonoomika võrsuvad ühest juurest ja ühest maast.
Meie programmis on sees nii muinsuskaitsealuste hoonete restaureerimise käibemaksutagastus, kogukonnapõhise ühistöö toetamine, õigus suunata 2% tulumaksust valitsusvälisele organisatsioonile; võimalus omandada kõrgharidust ainepunktipõhiselt ja osakoormusega, et üliõpilane saaks tööl käia või laste eest hoolitseda, kultuurilise ja bioloogilise mitmekesisuse väärtustamine ühtse mõtestatud tervikuna, kodanikupalga kehtestamine, asendusteenistuses olijate vanainimestele appi saatmine.
Me ütleme, et mehe ja naise vahel sõlmitud liit abielu kujul on põlvkondade traditsioone järgiv peremudel ja et Eestis kehtib usu- ja veendumusvabadus ning usuorganisatsioonidele peab jääma otsustusvõime erinevate kooseluvormide tunnustamisel. Me pakume peredele rohkem vajalikku psühholoogilist nõustamist ning pereteraapiat ja tahame, et võimalusel püsiksid pered koos ja õpiks oma probleeme lahendama. Meil on mitmeid ettepanekuid lastega perede majandusliku kindlustunde ja kindlustatuse parandamiseks, perevägivalla vastu võitlemiseks, elatisraha küsimuse lahendamiseks, vanavanemate ja lastelaste tihedama suhtluse soodustamiseks, eakate üksildustunde leevendamiseks jne.
Programm on täiesti avalik: https://rohelised.ee/valimisprogramm-2019/. Tallinna linnas oleme oma programmi täitmist ka alustanud: paljud lasteaiad saavad katseprogrammi raames mahetoitu ja esimene päikeseelektrijaam umbes sajast on ka valmis – Tallinna Kiirabi katusel jne.
Kõigele lisaks on minul Eestimaa Roheliste kauaaegse esimehena ja nüüd volikogu esimehena hea meel kinnitada, et veebruari kolmandal nädalal toimunud kohtumine EELK peapiiskopi Urmas Viilmaga oli väga meeldiv ning me leidsime hulga teemasid, mida peab tulevikus ja rahulikus õhkkonnas arutama. On lausa kahetsusväärne, et see kohtumine alles nüüd toimus. Eriti lühidalt öeldes tõdesime: räägi inimestega! Julgustame kõiki usklikke lugema Eestimaa Roheliste programmi ja meilt küsimusi küsima.
Maa kisendab meie kõigi poole kogu selle kahju tõttu, mida oleme teinud. Meie argiülesanne on heastada see, mis võimalik. Me ei saa olla kõrvalseisjad.
Aleksander Laane,
Eestimaa Roheliste volikogu esimees, kandidaat Tallinnas Kesklinnas, Lasnamäel ja Pirital