Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Väljad ja võimalused

/ Autor: / Rubriik: Teated / Number:  /

Tallina Jaani kiriku galeriis on 6. veebruarini avatud Sven-Erik Stambergi näitus.

Kunstnik Sven-Erik Stamberg kutsub taasleidma ja avastama vaimseid väärtusi õhtumaise kultuuri kõrgajastu sümbolite ja iidsete vöökirjade visuaalse kirjelduse kaudu. Geomeetrilises vormis teoste seeria „Väljad ja võimalused“  on valminud aastatel 1998–2008. Kunstnik Tõnis Vindi õpilasena on ta Stuudio 22 liige ja hilisemalt tuntud kunstirühmituse Vedelik liikmena.
Näitusel esitletav on kui visuaalne kvintessents erinevatest kristlik-gnostilistest teooriatest kantud ideedest, mille keskmesse jääb siiski ristikujund, olgu siis tegu svastika või puhta kristliku risti kujundi tervikmõtte otsinguga. Teemaks on nii keskaegse arhitektuurse basiilika maailmakäsituse ideaal kui ka vanade liivlaste mustvalged kaheksa meetri pikkused rahvarõiva vöökirjad. Kunstniku panusena selgineb nn valge kristliku risti kujundi kasutus, selle peegeldus ajas ja visuaalne geomeetria.
Sven-Erik Stamberg kirjutab: „Maailmas on palju sellist, mida saab ainult tunnetada, mida me ei oska lõpuni mõista ja lahendada. Visuaalsel maailmakäsitlusel võib olla nii, et üks pilt on kui tuhat sõna. Kui tuhande sõna lugemiseks kulub meil mingi aeg, siis visuaalkujundi vaatamiseks ja seal nähtu omastamiseks kulutame vaid hetke. Loojat ei ole huvitanud kõige lõpuni lahti seletamine, sest siis oleks kõik selge ja valmis. Saladus ja pinge kaoks. On jäetud võimalusi avastuseks, ka metsaradade ja õhulennu kaudu, vastavalt iga inimese kujutlusvõimele – ja siis ongi äärmiselt huvitav.“
Sven-Erik Stamberg on kunstnikuna kui palverändur ajas. Ta lähtub visuaalsetest võimalustest liikuda ajas ja ruumis, suhestudes oma liikumisväljade olemusega. Kunstniku kompositsioonid on ornamentaalsed ja geomeetrilised. Neist kumavad läbi gooti katedraalide põhiplaanid, liivi vööde ornamentika ning labürindid. Valge risti kujund on kandev.
Märgiline on, et Jaani kiriku galeriis on samaaegselt väljas Eesti esimeste piiblitrükiste näitus „Alguses oli sõna“.
Erkki Juhandi