Vaimulikud huvituvad pärimusmuusikast
/ Autor: Eesti Kirik / Rubriik: Arvamus / Märksõnad: Suveelamus / Number: 3. august 2022 Nr 28 /
28.–31. juulini toimus Viljandis 29. korda pärimusmuusika festival, mis sel aastal kandis pealkirja „Juured ja ladvad“.
Rein Schihalejev, Viljandi praostkonna vikaarõpetaja: Viljandis toimuva folgi nädal on meie peres alati väga oodatud. Vaid kahel aastal pole me abikaasaga pakutavatele kontsertidele jõudnud. Ostame alati festivalipassi, mis tagab võimaluse koostada enda jaoks plaan, keda kindlasti kuulama minna. Oma kogemusest rõhutaksin, et alati saab festivalilt elamuse, mida ette ei oska arvata. Sel aastal paelus erilise muusikaga Põhja-Koreast saabunud ansambel (Ak Dan Gwangchil), aga huvitavad olid ka öised ülesastumised.
Kontserdid sobivad hästi ka kiriku interjööri ja selgi aastal oli meie valikus sisekontserte. Siiski tuleb suure valikuvõimaluse puhul teinekord kompromisse teha. Festivalil osaledes püüame nautida just muusikat, mitte aga sellega kaasnevat melu.
Kristi Sääsk, vikaarõpetaja: Viljandi folgi toimumise 29 aasta jooksul olen kontserte kuulamas käinud peaaegu alati. Sel aastal kahel päeval. Aastatepikkune kogemus moodustab imelise kombinatsiooni ja tekitab enne festivali algust omamoodi elevuse – mis on varasematest aastatest tuttavat ning mis on uut ja üllatavat. Naudin eelkõige kontserte ja püüan festivaliga seotud melu lihtsalt üle elada. Sealne melu on minu jaoks koormav, aga tõsi on, et seda eirates ei näe ka tuttavaid.
Tunnistan, et olen snoob ja valin, mida kuulama lähen. Olen oma valikuga enamasti ka rahule jäänud. Ühe suurematest elamustest on pakkunud mõne aasta eest Viljandi Pauluse kirikus toimunud Vox Clamantise ja setu naiste ühiskontsert. Tänavustest esinejatest oli meeldejääv laupäeval Kaevumäe laval esinenud Yamma Ensemble Iisraelist.
Üllatav on see, et folgi ajal pole kunagi olnud pikka vihmaperioodi. Isegi kui juhtud läbimärjaks saama, kuivad varsti ära – aga võib-olla aju kustutab ebameeldivad mälestused. Olen festivaliga seoses mõelnud, et mõne päeva jooksul saab kuulda tõelisi muusikapärleid. Ja kui ei saa kogu festivalil osaleda, siis tasub kohale tulla kas või üheks päevaks. Nii et teen festivalile reklaami.
Jaan Tammsalu, praost, Tallinna Jaani koguduse õpetaja: Käisin taas folgil ja kogesin hetki, mil mõni esineja tõesti hinge läks. Tohutut energiat ja ülimat professionaalsust õhkus Ukraina rahvalaulu heavy metal’iga ühendava bändi Geneza kontserdilt. Muidugi puudutab kõiki inimesi praegu ka Ukrainas toimuv.
Mind paelub mõte, et teater ja kirik peavad olema hingestatud. Võimas on Kadri Voorand ja tema muusika tegemise viis. Meil oli ka kontserdile eelnenud päeval vestlus ja mind hämmastas, kui tõsiselt muusik esinemisse suhtub. Suure hingega esitasid noored orelil ja Hiiu kandlel reede õhtul koraale Jaani kirikus. Kirik oli puupüsti rahvast täis ja kinnitan, et koraalid pole igavad ja ajast ning arust. (Esines 6hunesseq – R.P.)
Selleaastaseks suveelamuseks on aga kindlasti koos Anu Rauaga Saaremaa avastamine. On küll tuttav saar, ent hea on sammaldunud kiviaedu ja mere sillerdust vaadata läbi teise inimese silmade.