Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Väikestest tegudest sai kokku suur tunnustus

/ Autor: / Rubriik: Määratlemata / Number:  /

Image

Teenetemärgi saaja Evi Süsi. Foto: Arvo Tarmula

Haapsalu luteri koguduse teenetemärgi saab tänavu diakooniatöö juht Evi Süsi.

«Ta on kandnud ja hoidnud ühendust põlvkondade vahel, teinud ja juhtinud aastaid diakooniatööd,» iseloomustas koguduse õpetaja Tiit Salumäe Evi Süsi. Koguduse diakooniatöö üks algatajaid ja tegijaid Liidia Loodus ütles, et koguduses on vähe neid, kes võivad Evi Süsi kombel öelda: olen sünnist saadik Haapsalu koguduse liige. Suurem osa on kogudusega liitunud teisel ärkamisajal ja nende staaþ on paarikümne aasta ringis.
Veega sina peal
«Mis mina, mina olen väike tegelane,» on Evi Süsi tunnustusest kohmetu. Septembris 1927 sündinud Evi ristiti detsembris, kirikus hakkas ta käima 1933. aastast. Et ema laulis kirikukooris, oli Evil ja ta õel oma koht Jaani kiriku kooripealsel.
Evi Süsi on 44 aastat töötanud Haapsalus raamatupidajana ja see on andnud talle treenitud mälu. Tal on meeles, millal keegi koguduse liikmetest leeris käis – selleni välja, milline ilm sel päeval oli. Väike ja habras on ta olnud kogu oma elu. Sai septembris küll 80 täis, aga neid aastaid on talle raske pakkuda: silmad näevad, kõrvad kuulevad, jalad tantsivad. Evi Süsi tantsib 20 aastat Memmede tantsurühmas ja on nüüd selle rühma vanim liige. «Kuidas ma keppi kasutan, kui olen tantsurühma liige!» ütleb ta naljaga pooleks.
Varakevadest hilissügiseni käib Evi meres ujumas. Kui vesi langeb 14–16 kraadi peale, hakkab ta käima basseinis. Teeb suures ujulas tavaliselt 8–10 otsa järjepanu ja ütleb: «See pole midagi, 74aastane Ella Alasoo ujub 20 otsa.»
Vesi pole Evi Süsile võõras. Ta on nooruses olnud purjetaja ja hiljem ka purjetamisvõistlustel kohtunik. Tema aegu võisteldi purjekaga Olümpia Joll – tänapäeval neid enam ei tunta. Evi Süsi meenutab, et kord Pirital võisteldes läks tema Joll kõva tuulega ümber – laine rullis paati sisse ja ajas selle kummuli. Evi teadis, et põhjaminekut pole karta, istus rahulikult paadiküljel ja ootas, kuni päästepaat ta üles korjab.
150 kuuske ja tonn jahu
Diakooniatööd teeb Evi Süsi 1990. aastast. Siis käidi eakaid ja haigeid külastamas ning jagati humanitaarabi. Kord tuli jõulu ajal viia eakaile kodudesse 150 kuuske! Et koguduse ühe liikme abikaasa töötas kiirabiautojuhina, veeti kuuski ka selle autoga laiali, meenutab Liidia Loodus. Evi Süsi jutustab, kuidas kogudus sai tonni jahu ja naistel tuli see kahekilosteks pakkideks kaaluda. Seda tehti kodus köögikaaluga – kui tonn jahu oli kaalutud, olid kõik valge jahukorraga kaetud.
«Saime selle just jagatud, kui tuli järgmine tonn,» mäletab diakooniatöö tegija Malle Allmere. Nüüd enam kuuski kodudesse ei viida ja jahu ei kaaluta. Küll aga on koguduse juures humanitaarabi annetusmüük. Kui kogudusel on külalised või mõni koosistumine, on diakoonianaised koos Evi Süsiga alati platsis: katavad laua, keedavad teed, pakuvad suupisteid, pesevad nõud.
Kuidas olla kaheksakümneselt veel nii tegus ja reibas? «Minu ümber on olnud head inimesed,» ütleb Evi Süsi.
Haapsalu Püha Johannese kogudus annab teeneteristi välja 2003. aastast. Kandidaate saavad esitada koguduse liikmed, teenetemärgi saaja valib koguduse nõukogu. Esimesed teeneteristid said koguduse nõukogu auliige dr Heino Noor ja Haapsalu vanamuusikafestivali kunstiline juht Toomas Siitan. Aumärgi on saanud sõpruskoguduse Österhaninge pastor Martin Marcolla Rootsist, nõukogude ajal kogudust juhatuse esimehena teeninud Ülo Niin ja Eesti Päevalehe ajakirjanik Anneli Ammas.
Kogudus annab teeneteristi üle oma pühaku nimepäeval ehk johannesepäeval, 27. detsembril.

Lehte Ilves