Ülestõusmispüha teenistust Viimsi kirikus näeb kogu Eesti


Erkki Juhandi on rõõmus, et telepildi kaudu saab kogu Eesti näha, kui kaugel Viimsi kiriku ehitus on.

Esimese ülestõusmispüha jumalateenistuse teleülekanne pühapäeval, 16. aprillil tehakse Viimsi Püha Jaakobi  kirikust.

Diakon Erkki Juhandi ütleb, et kogudus on väga tänulik Eesti Kirikute Nõukogule, kes pidas võimalikuks teha teleülekanne ehitatavast kirikust. «Kirikuhoone ei ole veel valmis, aga on hea, kui inimesed näevad, et tegelikult on katus pea kohal ja kogudus saab jumalateenistusi pidada,» rõõmustab Juhandi. «Pidasime siin jõulujumalateenistuse, rahvast oli palju, ei mahtunud hästi sisse.»

Veel hulk tööd teha

Kaks nädalat enne pühi on kirikus veel lage ja tolmune. Kiviparkettpõrand on äsja valmis saanud, aknad-uksed ees, katus peal. Hea fantaasia korral võib  silme ette manada altari, kantsli, oreli, pingid, kirikutekstiilid ja kõik selle, millest koosneb pühakoda. Ometi saab ka üsna askeetlikes tingimustes jumalat teenida.  Teleülekanne annab võimaluse inimestel ise näha, kui kaugel ehitus Viimsis tegelikult on.

Pidulikul jumalateenistusel teenivad peapiiskop Andres Põder, praost Gustav Piir, diakon Erkki Juhandi, organist on Piret Artjušin, laulab koguduse kammerkoor Andrus Kalveti juhatusel, osalevad ka Viimsi muusikakooli õpilased.

Kiriku ehituse olulisim sündmus oli eelmise aasta esimesel advendil, kui pühitseti kellatorn, mille annetas Eesti Betooniühing. Ent tornis peab olema kell. Viimsi kirik saab kaks kella, need valmivad Hollandis. Tänapäeval enam nöörist kelli mängima ei tirita, selle töö teeb automaatika, mis tellitakse Soomest. Kellad lähevad maksma umbes pool miljonit krooni, suursponsoriks on Viimsi ettevõte Galvex Estonia.

Altari, kantsli ja ristimiskivi heaks kogutakse raha Inglismaal Carlisle’i krahv George W. Beaumonti eestvedamisel. Rahaliste annetuste kõrval on aga pühakoja ehitamisel suur abi olnud tasuta või suure hinnaalandusega tarnitud kaupade ja osutatud teenuste näol.

Kirik valmib järgmiseks suveks

Aasta lõpu seisuga oli kiriku ehitust koordineeriva sihtasutuse arvele laekunud üle 4 miljoni krooni, vaja on 10 miljonit krooni. Lisakulutusi nõuavad orel ja sisustus, välised heakorratööd. «Orel on kallis pill, kuid loodame, et nüüd, kui kirik hakkab valmima, on lihtsam ka annetajaid leida,» selgitab Juhandi ja loodab, et oreli heaks annetatakse meelsamini kui näiteks põrandakütte või elektrijuhtmete heaks. Kui kirik ükskord valmis saab, siis riputatakse fuajee seinale kõikide annetajate nimed.

«Oleme väga kurvad meie patrooni Lennart Meri lahkumise üle. Tema toel oleme palju annetajaid leidnud, kes loodetavasti kontakte jätkavad,» ütleb Juhandi.

Uus pühakoda loodetakse pühitseda 2007. aasta suvel, kiriku nimepäeval – jaagupipäeval, 25. juulil. Jumalateenistusi hakatakse seal juba varem pidama, nii kuidas ehitustööd  lubavad.

Tiiu Pikkur
{mxc::closed}