Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Üksindus jõuluajal

/ Autor: / Rubriik: Arvamus, Juhtkiri / Number:  /

Nii muret kui ka rõõmu on üksinda raske taluda. Kui üks nendest meid tabab, siis mõistame, et inimene ei ole loodud üksi elama. Jõulud on ehk just sellepärast olnud eelkõige perepühad. Rõõmu ajal on meil suur soov jagada õnne oma lähedastega.
Ajal, mil perekonnad lagunevad, on järjest rohkem inimesi, kelle jaoks rõõmu aeg tekitab hirmu. Üksindus muutub sel ajal talumatuks. Tõsi on seegi, et seda olukorda ei ole meil sugugi lihtne muuta. Ja kaugeltki ei pruugi me selles olla ise süüdi. Elu tuleb elada nendes tingimustes, mis meil parasjagu on.
21. detsembril korraldab Tartu Hingehoiukeskus Pauluse kiriku tiibhoones seminari teemal «Üksindus jõuluajal – on see hea või halb».
Ilmselt ei kahtle keegi, et üksindus on halb. Kuid kas see võib olla ka hea? Kui meie igatsus on vaid rõõmu leida, siis on üksindus kindlasti halb. Kui aga jõulude ajal otsida Teda, kes sündis siia maailma meie Päästjaks ja Lunastajaks, on asi teisiti.
Jõulud toovad rõõmusõnumi ka üksildastele. Jõululapse leidnu ei ole enam üksinda. Tema, kes tuleb meie juurde, muudab meie südame avaraks. Seal ei ole siis ruumi üksindusele. Seal on siis ruumi paljude teiste jaoks.
Jõulude ajal tuleb mulle alati meelde nüüd juba igavikku kutsutud Juuru koguduse õpetaja Jüri Bärg. Tema jaoks tähendasid jõulud eelkõige kirikus jumalateenistusel käimist. Siis läks ta koju, kus ta üksinda elas. Sellel Pühal ööl ta ei uinunud. Hommikuni istus ta jõuluküünla valgel ja mõtles kõikidele oma sõpradele ja omastele neile jõulutervitusi kirjutades. Ka minul on au neid peene kirjaga tihedalt täiskirjutatud kaarte kui kallist varandust säilitada.
Need ei olnud tal novembri lõpus valmis vorbitud, et jõuluaeg oleks rahulik sõprade ja kaardisaatmise muredest. Ei olnud need ka masinal paljundatud ringkirjad, mis vaid kehvasti loetavat allkirja nõudsid. Nendes oli tunnet, nagu oleksime sellel hetkel koos olnud. See oli Bärja Jürka üksindus jõuluajal. Mul on siiani tunne, et ta oli tollel ööl ülimalt rõõmus ja tänulik. Usun, et selline kaunis jõuluüksindus ei ole ainult tema kogemus.
Üksinduse põhjused ei pruugi olla ainult perede kadumises. Paljude inimeste jaoks saabuvad selle aasta jõulud haiglaseinte vahel. Õnneks on seal ümber arstid, õed ja paljud teised hoolitsejad. Ometi ei asenda see neid hingehoidjaid, kes ingli kombel toovad rõõmusõnumi sündinud jõululapsest, kes meie südamesse elama asudes täidab selle armastusega. Kus elab armastus, seal ei ole üksindust.

Joel Luhamets, assessor