Üks küsimus
/ Autor: Eesti Kirik / Rubriik: Arvamus / Number: 8. veebruar 2012 Nr 7 /
Kui põhjala talv näitab oma krõbedamat iseloomu ning termomeetri elavhõbedasammas langeb 30 külmakraadini, uurime EELK maakogudustest, kas sellistes oludes oli võimalik pidada pühapäeval jumalateenistust?
Markus Haamer, Põltsamaa õpetaja:
Meie küll kurta ei saa. Teenistused toimuvad eranditult kirikus. Möödunud pühapäeval oli küll tavalisest pisut jahedam, nii 7–8 kraadi, muidu on meil ikka 10 kraadi sooja kirikus. Seega ei ole me pidanud vajalikuks kolida teenistustega kiriklasse. Muide, käisin pühapäeval Pilistveres, kus suure kiriku asemel külmal ajal pastoraadis ollakse, ja seal tundus mulle igatahes külmem kui meil Põltsamaa kirikus.
Hüllo-Kristjan Simson, Kärdla, Emmaste, Käina, Pühalepa ja Reigi õpetaja:
Möödunud pühapäeval pidasin teenistuse Emmastes, Käinas ja Kärdlas. Külmal perioodil on jumalateenistus igal pool kogudusemajas. Ruum on soojaks köetud, minu meelest isegi liiga palavaks. Eks külm ole õues muidugi. Kärdlas oli hommikul näiteks 19 külmakraadi. Lisaks kahele kohustustega seotud inimesele jõudis teenistusele seetõttu vaid kaks kirikulist.
Jaan Nuga, Palamuse koguduse õpetaja:
Külm on muidugi, eriti meie kandis, kust Eesti külmarekordid tulevad. Nädalavahetusel mõõdeti meil 35 külmakraadi. Loomulikult segab see ka jumalateenistuslikku elu. Pühapäeval tegin teenistuse selle talve väiksemale seltskonnale, meid oli kirikus kolm inimest. Organist ja üks kirikuvanematest oli haige. Otsustasin leeritunni ära jätta.
Aga teenistused toimuvad meil, olgu ilm milline on, eranditult kirikus. See on koguduse otsus, kuigi põhimõtteliselt oleks võimalik teenistusi pidada ka kogudusemaja saalis. Kirikus on elektriküte. Loomulikult on küsimus rahas. Eks me peame kuskilt selle summa kokku hoidma, mis kiriku kütteks kulub. Möödunud pühapäeval oli kirikus paar soojakraadi, selle hoidmiseks kulutasime umbes 80 eurot.