Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Toimetuse postist

/ Autor: / Rubriik: Määratlemata / Number:  /

Uus peatükk eesti hariduse ajaloos

Teadaolevalt asusid esimesed haridusasutused Eestis kirikute ja kloostrite juures. Ristiusu kuulutajad tõid meile ka kirjaoskuse.
Koht, millest juttu teen, on eriline nii meie hariduse kui kiriku ajaloole. Kõik sai alguse Pindi mõisast Võrumaal, kuhu kirik ja kool asutati juba 18. saj alguses. Mõlemad asutused vahetasid aegade ja olude sunnil asukohti: Pindi kirik on praeguseks Lasva külas ja kool Pikakannul.
Kahe ilmasõja vahel oli sealne kooliõpetaja Friedrich Peters ka Pindi kiriku organist. Pindi kirikus teenis kuni 2004. aastani esimesena Eestis kirikuõpetajaks ordineeritud naine Laine Villenthal.
Praeguseks on Lasva vallavõim kirikuõpetaja Mait Mölderi ettepanekul, kes on ühtlasi vallavolikogu kultuuri- ja hariduskomisjoni esimees, otsustanud kooli sulgeda laste vähesuse tõttu ja rahapuuduse ettekäändel. Sellega kirjutab kirikuõpetaja eesti hariduse ajalukku uue peatüki.
Üks nende seast, kes meie maale kirjaoskuse tõid, on asunud vaimu teenimise asemel võimu etteotsa, kes on võtnud endale oma valijate tahte vastaselt õiguse sulgeda piirkonna vanim haridustempel. Kool, mille ajaloo ja arenguga paralleelselt ning nii otseselt kui kaudselt tihedate sidemetega köidetult on elanud oma elu ka Pindi kirik.
Rahapuudusel (ja see poleks ettekääne) oleks võinud juba ammu paljud maakirikud sulgeda oma uksed usklikele ja lasta sisse hoopis n-ö arendajad, kes kindlasti oleks leidnud majanduslikult palju põhjendatumaid tegevusi, et vanu, lagunevaid ja tühje hooneid ülal pidada.
Kirikuõpetaja, kes Kristuse õpetust järgides peaks seisma rõhutute ja tagakiusatutega ühel poolel, kirjutab papa Lutheri kiriku ajalukku hoopis teistsuguse peatüki. Kui väärtuste hoidmise asemele asub kõigemüüdavus, siis ei maksaks loota, et hingekella lüüakse ainult kaotajatele. Seda lüüakse meile kõigile.
Kait Tamra

Mait Mölder, Pindi koguduse õpetaja, Lasva vallavolikogu liige:
Loomulikult on kooli sulgemise otsus väga raske otsus ning volikogu liikmena ma tean,läbi kui pikkade arutelude ning alternatiivide otsingute on sinnani jõutud. Ja siinkohal on põhiargumendiks saanud just laps, sest kool on laste jaoks ja mitte vastupidi. On lihtne mõista, et ühel väikesel vallal on mõistlikum arendada ühte kooli, selmet kuidagi vee peal hoida kahte – olukorras, kus lapsi vallas kahe kooli jaoks ei piisa.
Ma mõistan, et paljudele ei pruugi see otsus meeldida, kuid kui 80% elanikkonnast asub linnades ning väikeste valdade elanike arv ei ole tõusujoonel, on sellised väikeste koolide sulgemise otsused kahjus paratamatud.