Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Toimetuse kirjakast

/ Autor: / Rubriik: Arvamus / Number:  /

Puhastati vaimset maailma
Olen põhiküsimuses üle-eelmises EKs ilmunud Villu Jürjo repliigiga «Lõhuti vaimset maailma» nõus – pühadust tuleb hoida. Samas mulle näib, et teed pühadusele tähelepanu juhtimiseks võivad erinevad olla.
Vaimsusele ja pühadusele keskendumiseks vajab tänapäeva maailm nende kaitsmise kõrval ka valusate küsimuste esitamist ja tõstatamist.
Võin oma küsitluste põhjal öelda, et Jumalasse uskujate arv on gümnaasiumi astuvate õpilaste hulgas viimasel kümnel aastal langenud 10–15 protsendilt 5–6 protsendini.
 Kui usulisi küsimusi tänapäeval mõjuval ja arusaadaval viisil ei tõstatata ning väärnähtustele meeldejäävalt tähelepanu ei juhita, siis pühadus võib paljude jaoks jäädagi märkamata.
Minu ja Olga Schihalejevi õpikus «Usundimaailma suured küsimused» ei ole lk 84 trükitud soditud ikoon, vaid tegemist on popkunsti viljeleva Mall Nukke taiesega.
Jah, ta kasutab iidsete ikoonide välist vormistust, kuid lisab sinna detailina kaasaja suurima «pühaduse», milleks on raha.
See pilt ei ütle midagi ühegi konkreetse konfessiooni kohta, kuid paneb meid küsima, kas mitte ka mina sellest ebajumalakummardamisest pole nakatunud. Ja selline tähelepanu juhtimine on ka piibellik – «Teie ei saa teenida nii Jumalat kui mammonat» (Mt 6:24).
Teiseks veel paar sõna Pussy Rioti juhtumist, kus kindlasti on ka võimalikud mitmed tõlgendused. Näiteks võiks meelde tuletada Venemaa presidendi Putini KGB-tausta, mida ta kunagi pole avalikult kahetsenud.
Ometi on selle organisatsiooni juhtimisel hävitatud Venemaal sadu kirikuid ja tapetud tuhandeid vaimulikke. Ja patriarh on mitmes oma sõnavõtus ülistanud Putinit kui Jumala kingitust.
Ortodoksi kirikus on alati olnud koht pühadel narridel, keda iseloomustab raskesti tõlgitav venekeelne sõna «jurodivõi».
Need inimesed, vahel puuduliku mõistusega, on teinud omal veidral moel etteheiteid ka kõige kõrgematele ülemustele, nõnda kui ka Pussy Riot.
Keegi peab nii vaimulikule kui ilmalikule võimule aeg-ajalt meelde tuletama, kui midagi väga valesti on. Ning kui neid kuulatakse, on vaimne maailm puhtam. 
Toomas Jürgenstein

Kirjuta meile:
Aadress: Ülikooli 1, III k, 51003 Tartu
E-post: ek@eelk.ee