Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Toimetuse kirjakast

/ Autor: / Rubriik: Arvamus / Number:  /

Usun ja loodan
Eestis halvustatakse usku ja religiooni; vähe on juba neid, kes risti peale ei sülita. Kohe nii kõlaski Vikerraadios usuvaenulikkuse teema sissejuhatuseks. Et mängivad mingisugust mängu nimega Jeesus ja nii edasi.
Selle üldsuundumusega seoses tunnen vastuolu käiberetoorika ehk igapäevase kõnekunsti ja usuvihkamise vahel. Kuulake edaspidi mõne asjamehe juttu raadios või teleris. Neid tuleb veel ja veel, iga nädal ikka mõni juhtub. Tegelane räägib pika jutu ära, kui halb ikka olukord on, aga lõpus ta ütleb: «Ma loodan, et…» Ja kui ta natukene kõvemini tahab ütelda, siis sõnab: «Ma loodan ja usun…»
Usun ja loodan… Ainukene, mis tal pakkuda on: «Ma loodan…» Lootmine peab olema imevahend kõigi hädade parandamiseks.
Siin ma näen vastuolu kõnekunsti ja suhtumise vahel. Otsekohene oleks öelda, et riigikogu ja vabariigi valitsuse targal juhtimisel olukord riigis paraneb. Kui usk ja religioon on pahad, millest eemale tõmbutakse nagu nakkusest, siis väljendid «ma usun…» ja «ma loodan…» ei ole sobivad kasutada avalikus kõnes.
Rannar Susi
Rõugest

Kes veeretaks ära kivi?
Inimeste sisemised vaimsed sidemed on äärmiselt nõrgad. Elame võhivõõrastena üksteisest valgusaastate kaugusel. Ühiskonda hoiab koos üksnes väline vägivaldne sundus ja kohustused. Meie eneseteadvus on jällegi kahandatud minimaalseks. Elame ja käitume kätteõpitud tingreflekside kaudu, mitte loovate isiksustena.
Kes küll veeretaks ära selle kivi, mis on lükatud haua ukse ette ja hoiab meid teadvuslikus lõksus? Ikka meie ise! Meie ise, kes me oleme teadvus!
Marve Abiline
Antslast

Kui inimesed muudetakse juurtetuks
Mis on usulise harimatuse ja kristluse tapmise tagajärg? Minu arusaama järgi on selleks ühiskonna totaalne mandumine. Võttes ära traditsioonilise religiooni, võtame inimestelt juured. Kultuurilise pinnaseta ühiskond on aga väga hea koht, kus konkureerivad religioonid saavad teha oma misjonitööd.
Ärge arvake, et nad jätavad juhust kasutamata. Islam ei ole enam mitte poolel teel Euroopasse, vaid ta on kohal ja kindlustab positsioone. Soomes resideerib suurim islamistlik Interneti-portaal maa­il­mas, Suur­britannia katoliiklikes koolides seatakse sisse palvetubasid moslemitele. Samast pinnasest võrsub ka abielu institutsiooni labastamine geiliikumiste poolt, kristlusest tulenevate traditsioonide eiramine.
Mulle meeldib näitleja Ruts Baumanni kunagine ütlus: «Ateist on kui sipelgas, kes pohmas peaga väljub pesast, vaatab päikest ja pröökab: «Päike, ma kusen su surnuks!»»

Veiko Rämmel
Tartust