Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Teeninud tänuliku meele ja ustavusega

/ Autor: / Rubriik: Määratlemata / Number:  /


Ustava teenistuse kinnituseks andis peapiiskop Andres Põder Tiit Salumäele üle EELK kõrgeima tunnustuse, teenete kuldristi.

Lõikustänupühal seisis 30 aastat kogudust teeninud õpetaja Tiit Salumäe Haapsalu Toomkirikus altari ees ja võttis oma kauaselt sõbralt ja ametivennalt peapiiskop Andres Põderilt vastu EELK kõrgeima tunnustuse, teenete kuldristi.

Armulauaga jumalateenistusel jutlustas peapiiskop usaldusest ja tänulikkusest, võttes aluseks lauliku sõnad: «Kõikide silmad ootavad sind ja sina annad neile nende roa omal ajal.» Kogudusega kõneldes tõi ta esile ka päevakangelase, jumalariigi hea töötegija Tiit Salumäe teenimise.

Kuldristi üle andes luges peapiiskop ette konsistooriumi otsuse, millega Tiit Salumäed autasustatakse EELK kõrgeima tunnustusega pikaajalise ustava ja viljaka teenimise eest. Kuldrist on kingitus, mille annetamist on toetanud Haapsalu Püha Johannese kogudus, Lääne praostkond, organisatsioonid ja sõbrad.

Tänukõnes pöördus Tiit Salumäe nende poole, kes temaga koos teel olnud. «Olen tänulik meelespidamise, eestpalvete ja tunnustamise eest. Mõtlen kõigile neile inimestele oma palves.» Mälestati ka neid ajast igavikku läinud inimesi, kes on olnud olulised Tiit Salumäe vaimulikutee alguses. Jumalateenistusel kaasateeninud koor Lia Salumäe juhatamisel laulis reekviemi lahkunute mälestuseks.

Armulauda jagasid koos peapiiskopiga Tiit Salumäe ja Kari Tynkkynen.

Kiriku nähtav elu

Pärast teenistuse lõppu võtsid Lia ja Tiit Salumäe vastu õnnitlusi. Koos ühise perena on nad olnud koguduse teenistuses oma saabumisest saati Haapsallu 1. septembril 1975. Kuu aega hiljem, 5. oktoobril ordineeris tollane peapiiskop Alfred Tooming Tiit Salumäe kirikuõpetajaks. Et Haapsalu kogudust teenima ja üles ehitama jäädakse nii pikaks ajaks, ei kujutanud nad siis ette.

30 aasta jooksul on Tiit Salumäe töötanud koos kolme juhatuse esimehega: Johannes Haavamäe, Ülo Niin ja Madis Kütt. Oma õpetaja ees seisid kaks juhatuse esimeest. Ülo Niin oli 34, kui ameti kanda võttis ja tegi seda 16 aastat, Madis Kütt on staazi poolest talle kohe järele jõudmas. Õnnitlusi jagasid edasi teiste hulgas ka linnapea Teet Kallasvee ja volikogu esimees Andres Ammas, avaldades sellega austust linna vapimärgi kavalerile.

«Tiit Salumäe tähendus Haapsalu linna jaoks on tohutu,» ütles Eesti Kirikule Andres Ammas. «Linna kõrgeima autasu saajaid on paarkümmend. Kui enamasti antakse autasu elutöö eest, siis Tiit on üks nooremaid, kes on selle pälvinud. Ilma temata ei oleks toomkirikut sel kujul, nagu see praegu on,» selgitas Andres Ammas. «Veel 1980ndate lõpus oli neid inimesi, kes arvasid, et kirik tuleb taastada vaid kontserdisaalina ja mitte koguduse teenimiseks. Paljud inimesed ei mõista, et kirik peab kõigepealt elav olema ja siis mahuvad siia kõik kontserdid ka.»

Töökus ja meelekindlus

Tiit Salumäe on elavaks elanud mitte ainult koguduse, vaid kogu paikkonna elu, ja nii, kuidas kirikut aktsepteeritakse Läänemaal tervikuna ja konkreetselt Haapsalus, seda ei tule Eestis väga palju ette. «See on Tiidu järjekindel töö,» tunnustab Andres Ammas oma koguduse õpetajat.

Ametivenna töökust ja suutlikkust hindab väga kõrgelt ka peapiiskop. «Tiit Salumäe on suurema töövõimega inimesi kirikuvalitsuses ja kirikus üldse. See on päris uskumatu ja kõrvalseisjale arusaamatu, kuidas ta jõuab kõikjal olla, kõike teha. Kui suudaks ainult järgi teha!» imetleb Andres Põder ja tõstab esile assessor Salumäe laiahaardelisust ja suutlikkust väga erinevaid valdkondi hallata.

«Oma teoloogilistelt vaadetelt on ta stabiliseeriv, tsentris. Kuigi ta on uuenduste pooldaja, tabab väga hästi ära reaalsuse piire, mõistab ka neid, kes teistmoodi arvavad ja suudab hoida koos kirikut kõigis neis valdkondades, kus ta tegutseb. Suudab terviklikult näha ja see on kiriku vaimse tervise seisukohalt väga hea.»

Pühapäeva õhtul tulid oma praosti õnnitlema praostkonna vaimulikud.

Sirje Semm