Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Tänu igapäevaste asjade eest

/ Autor: / Rubriik: Arvamus, Juhtkiri / Number:  /

Lõikustänupühale vastu minnes on meil südames arvatavasti kaunis erinevad tunded. Põllumehed mõtlevad põuasele suvele ja loevad kokku miljoneid, mis jäi saamata. Turisminduses töötavad inimesed meenutavad eriti kaunist päikeselist suve ja imeilusat puhkuseaega. Nad ütlevad, et kui meil on nii kuum suvi ja soe merevesi, ei tarvitse eestlane minna lõunamaale päikest neelama, kodus on parem.
Usun, et oleme päikese ja põua kõrval märganud sedagi, mis on juhtunud Kesk-Euroopa maades: sajad tuhanded inimesed on põgenenud tulvavete eest, kümnetel tuhandetel on kodu saanud üleujutustes kannatada, tuhanded on jäänud koduta, sadu inimesi on surnud. Euroopa ei ole mitme põlvkonna vältel midagi sellesarnast näinud. Naabermaad ja terve Euroopa on ulatanud oma abistava käe ja teinud ohvreid katastroofis kannatanute heaks.
Küsime: miks? Vastus ei ole lihtne. Paljuski on inimese enda saamahimuline tootmine viinud looduse ürgsest tasakaalust välja.
Psalmilaulja sõnad rahustavad ja kinnitavad: «Kõikide silmad ootavad Sind ja Sina annad neile nende roa omal ajal» (Ps 145:15). Kas oskame olla tänulikud igapäevase leiva eest? Mis on õigupoolest igapäevane leib? Martin Lutheri Väikesest katekismusest loeme: «Kõik see, mida me iga päev vajame, toit, jook, riided, jalanõud, koht, koda, põld, kariloomad, raha, vara, vaga abikaasa, vagad lapsed, vagad töötegijad, vagad ja ustavad ülemused, hea valitsus, hea ilm, rahu, tervis, head kombed ja hea nimi, ustavad sõbrad ja naabrid ja muu seesugune.»
Esimesel pilgul küllaltki laialivalguv ja isegi vastuoluline loetelu. Kui aga sellesse süveneda, saame aru asjade sügavamaist seostest. Ristiinimestena tohime siis olla lõpmata tänulikud oma Taevasele Isale, kes kõike oma lastele jagab.
Meie igapäevane vaimulik leib on Jumala sõna, seda loeme pühast Piibli raamatust, seda kuuleme jumalateenistustel. Vaimulikku leiba saame ka massimeedia kaudu, raadiopalvustes ja vaimulikes telesaadetes. Tahan aga kõigile praegustele ja tulevastele lehelugejatele südamele panna, et vaimulikku leiba saame ka nädalalehte Eesti Kirik lugedes.
Lõikuseaeg on ka külviaeg, kui täname Taevaisa selle aasta lõikuse eest, paneme ka uue seemne mulda järgmiseks aastaks. Seda teeme ka siis kui tellime endale või oma heale sõbrale kirikulehe.
Lõikustänupüha tervitus Sulle, armas lugeja, nii ajalikes kui igavestes lõikusandides.
Tiit Salumäe,
assessor