Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Täna on Euroopa esimene orelipäev

/ Autor: / Rubriik: Määratlemata / Number:  /

Täna keskpäeval teeb Türi koguduse organist Janika Oja oma kodukiriku uksed lahti, istub orelisse ja lihtsalt mängib.

Täna keskpäeval teeb Türi koguduse organist Janika Oja oma kodukiriku uksed lahti, istub orelisse ja lihtsalt mängib.

Bachi, kevade ja Euroopa organistidega ühtekuulumise rõõmuks saab tänateoks Euroopa esimene orelipäev. On kevade algus. Ja muusikaajaloo suurima meistri 312. sünniaastapäev.

Mõte tähistada esimest Euroopa orelipäeva tuli Itaalia organistil, pianistil, viiuldajal ning vioolamängijal Mauro Papagallol. Itaallase mõtte edastas kodumaale tunnustatud organist ja Bergenis asuva Griegi Akadeemia õppejõud Ines Maidre. Üleskutses õhutab Papagallo kõiki organiste ühinema täna Johann Sebastian Bachi loomingut mängides.

«Meie kirikute, koolide ja akadeemiate paljude orelite kõla koos loob kui lõpmatu keerise ühisarusaamast, mis on nagu meie aja mudel – kultuuri ilu, kunsti ja vaimuga,» selgitab Papagallo.

Tuntud Bachi loomingu uurija Philipp Spitta ütleb, et keda valdab igatsus helide tiivul ilmaelu argipäevasusest lendu tõusta ja tunda saada ideaali, mille poole üks suurvaim on pürginud, see leiab Bachi loomingust selle, mida ta otsib. «Ta ammutab Bachist jõudu ja vaimustust. Ning tõeks saab muusika kõrgeim ülesanne – tuua inimeste südameisse valgust,» lisab Bachi loomingu uurija.

Seda arusaama jagades ning jõudu ja vaimustust otsides mängivadki Euroopa organistid täna Johann Sebastian Bachi loomingut. Vahest ehk muud ka. Lustivad üksinda või kuulajaga koos, sel polegi ehk väikestes maakirikutes tähtsust.

«Orelipäeval mõtlen eelkõige oma oreliõpetajatele Merike Saaremetsale ja Rolf Uusväljale, samuti ametikaaslastele. Soovin, et kõigil Eesti organistidel oleks võimalik mängida nii heal ja korras pillil, nagu on minul võimalus mängida Türi orelil,» ütleb sealne organist ja Järva praostkonna muusikatöö juht Janika Oja.

Kadri Pulk