Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Tallinna Jaani kirik on jälle avatud

/ Autor: / Rubriik: Määratlemata / Number:  /

Tallinna Jaani kogudus on oma kauniks muutunud pühakojas tagasi.

Tallinna Jaani kogudus on oma kauniks muutunud pühakojas tagasi.

155 päeva pärast mahuka remondi algust taasavati pühapäeval Tallinna Jaani kirik. Hommikusele jumalateenistusele valgesse, säravasse, veel värvilõhnalisse kirikusse tuli väga palju rahvast.

Kiriku taaspühitses piiskop Einar Soone, jutlustas koguduse õpetaja praost Jaan Tammsalu. Kaasa teenisid peapiiskop emeeritus Kuno Pajula, abipraost Patrik Göransson, koguduse vaimulikud Arne Hiob, Toomas Paul ja Eve Kruus ning külalisvaimulikud Tiit Pädam, Arho Tuhkru, Kaido Petermann ja noortejuht Mikk Leedjärv. Orelit mängis Tiia Tenno, laulsid koguduse ühendkoor Reet Lendi ja lastekoori ansambel Maris Lendi juhtimisel.

Oma jutluses tuletas õpetaja Tammsalu meelde aprillisündmusi, mil noortejõugud märatsesid ümber kiriku. Kiriku aknad jäid aga täiesti terveks, erinevalt paljude ümbruskonna majade akendest. Jumal kaitses kirikut, nagu ta on seda teinud juba 140 aastat, märkis õpetaja. «Miks lasi Jumal selle kiriku korda teha,» küsis õpetaja. Vastus oli: «Jumal tahab siin muuta inimeste hingi ja südameid, nii nagu ta muutis selle pühakoja sisemust.»

Tänu kuulub paljudele

Õpetaja tänas südamest kõiki, kes remondiga seotud olid, endast parima andsid ja tublit tööd tegid. Hallid laed on saanud valgeks, seinad helekollaseks, aknaraamid on restaureeritud, orelirõdu ümber ehitatud, pingid parandatud, kiivas põrand sirge ja läikiv. Põranda all on 13 kilomeetrit soojaveetorusid. Asendatud on ohtlik elektrisüsteem, kõik vanad valgustid on restaureeritud, kroonlühtrite sära on võimas: siin 140aastases hoones on mõni lühter ka 17. sajandist pärit. Tegelikult ei ole kirikus ainsatki kohta, mis remondi käigus uuendatud poleks.

Altarimaal restaureeriti linna kultuuriväärtuste ameti abil. Ime juhtus siis, kui restauraatorid olid maalilt eemaldanud tumeda lakikihi ja välja ilmus helgetes toonides maal. Õpetaja Tammsalu on maalilugu nimetanud kiriku restaureerimise ilusaimaks sümboliks.

Tänusõnad kuulusid ka Niguliste ja Rootsi-Mihkli kirikule, kus remondi ajal jumalateenistused, hardushetked ja ametitalitused toimusid.

Riik ja linn toetasid

Jaani kiriku restaureerimine läks maksma ligi 18 miljonit krooni, sellest 8 miljonit on kogudusel laenatud (3 sellest loodetakse linna abiga ära maksta, ülejäänu 5 miljonit makstakse tagasi 15 aasta jooksul), linn ja riik on omalt poolt toetamas kokku 10 miljoni krooniga. Teretulnud on kõik annetused.

Taasavamise päeval toimus kirikus kaheksa kontsert-mõtisklust, kus esinesid tuntud muusikud ja tervitusi tõid EKNi liikmeskirikute esindajad. Jaani kirik on suvel kõigile avatud teisipäevast pühapäevani kella 10–17ni.

Pühapäeva hommikul avati kiriku Lõunasaalis maalinäitus «Au olgu Jumalale», kus oma töid eksponeerivad tuntud kunstnikud Jüri Arrak, Eva Jänes, Kristiina Kaasik, Nikolai Kormašov, Kreg A. Kristring, Lola Liivat, Peeter Mudist, Leili Muuga, Tiiu Pallo-Vaik, Tiit Pääsuke, Mari Roosvalt, Uno Roosvalt. Näitust saab vaadata kogu suve kiriku lahtioleku aegadel.

Tiiu Pikkur