Su nimel õndsa rõõmuga me valmis võitlema

/ autor: ek / rubriik: Määratlemata / ilmunud:  /

Laupäeval kogunes Kambjasse paarkümmend koguduste esindajat, et üle vaadata paik, kus toimub tänavune kristlik noortefestival «Järgmine peatus 2008. Jumal tänatud».


Kambja koguduse noor õpetaja Kristjan Luhamets, kes on olnud noortepäevadel aktiivne osaleja, on seekord, järjekorras 19ndate korraldaja ja vastuvõtja. See on tema jaoks esmakordne kogemus organiseerida midagi nii suurt. «Minu vastutus on hoomamatu. Aga õpin koos korraldustoimkonnaga, püüame anda parima. Minu ettepanek oli tulla noortepäevadega Kambjasse, aga hääletades selgus, et paljudel oli selline idee,» ütleb ta kommentaariks.
17.–19. augustini oodatakse Kambjasse tuhandet noort, kui Jumal laseb korraldustoimkonna tööl igati korda minna, mida üheskoos paluti laupäeval kirikus peetud palvusel, kus orelil mängis Nõo koguduse õpetaja Mart Jaanson. Kinnituseks lauldi laulu- ja palveraamatust laul 247 «Su töö on see, oh Jeesus Krist». Ja lootust on, sest siinne paik on vaimuelule ikka soodsaks pinnaseks olnud ja etendanud meie kultuuri- ja kirikuloos märkimisväärset osa.
Laupäevalgi mälestati 250 aastat tagasi surnud siinset kirikuõpetajat Albrecht Sutorit ning meenutati 1686. aastal ilmunud Wastse Testamendi tõlkijat Andreas Virginiust ja tema poega, eesti kirjakeele arendajat Adrian Virginiust, Bengt Gottfried Forseliust ja Ignatsi Jaaku. Kambjaga on seotud ka mitu põlve kirikuõpetajaid andnud Hasselblattide suguvõsa. Koos kirikliku õpetusega on Kambjas üle kolmesaja aasta jagatud aabitsatarkust – milleks siis muidu oli mõtet jumalasõna maakeelde ümber panna. Rõõmustav oli kogeda, kuidas ühes väikses maakohas on kool ja kirik laste hea õpetuse nimel pingutanud.
Praegu seisavad taastatud kirik, mis valmib lõplikult järgmisel aastal, ja 2005. aastal valminud uus koolimaja kõrvuti ja väärtustavad laste igakülgset arengut. Kristjan Luhamets on õpetaja ka koolis, tema kohus on jagada teadmisi usuõpetusest, usundiloost ja saksa keelest. Noortepäevadel augustis pakub kool võimalust kasutada oma saali. Kooli ja kiriku headest suhetest rääkis meile direktor Enn Liba. Kambja kolme varasemat koolimaja näitas alevit tutvustaval ekskursioonil kirikuõpetaja Luhamets.   
Külma ilma trotsides vaadati üle ka võimalikud telgiplatsid, arutati ühe või teise eeliseid, pesemisvõimalusi jm. Ja tunnistati, et Kambjas on kõigile soovijatele ruumi. Noore kirikuõpetaja arvamus oli, et päevaga võis rahule jääda.
«Kui tänase päeva tõttu rohkem noori kohale tuleb, olen rahul. Aga tibusid loetakse 17. augustil,» ütles ta viimaseid lahkujaid bussile saates.

Rita Puidet