Soomlased taastavad Porvoo toomkirikut

/ autor: ek / rubriik: Arvamus / ilmunud:  /

Pühapäeval, 4. juunil kogunesid paljud porvoolased ja ka paljud pealinlased Porvoo toomkiriku juurde ristikäigule, et palvetada kiriku taastamise eest.

Kella kahe paiku öösel vastu 29. maid sai tulekahjus kõvasti kannatada Porvoo toomkirik. Uurimisel selgus, et  tegemist oli süütamisega ja juba päev hiljem tunnistas kolm kohalikku noort end tulealustamises süüdi. Tänaseks on üks kolmest noorukist vahi alla võetud. Ehkki asja veel uuritakse, ollakse seni seisukohal, et tegemist polnud kirikuvastase provokatsiooniga, vaid joobnud noorukite rumalusega.

Palvetati kiriku eest

Pühapäeval kogunes Porvoo väiksesse kirikusse (Pikkukirkko) suvistepüha jumalateenistusele rohkesti rahvast, arvatavasti paarisaja ringis. Palvetes keskenduti kiriku taastamisele ja koguduse edenemisele, aga paluti ka pattude endeksandmist. Soome suurima päevalehe Helsingin Sanomate andmetel süüdlastele siiski andestust ei palutud, Porvoo koguduse õpetaja kohusetäitja Veikko Klemola sõnutsi olevat asi veel liiga värske ja inimesed pole selliseks andeksandmiseks valmis. Porvoo toomkirikus tegutseb kaks kogudust: soomekeelne ja roostikeelne.

Pärast jumalateenistust mindi ristikäigus alla linna kogudusemajja kirikukohvile.

Juba nädal tagasi ilmutasid porvoolased toetust kodukirikule ja esimene palvus tules kahjustatud kiriku eest peeti Porvoo raekoja juures päev pärast tragöödiat.

Taastamistöid alustati esimesel võimalusel, juba neljapäeval vahetasid politsei uurimisrühma poolt ümber kiriku tõmmatud punavalged teibiribad välja ehitajate tellingud. Paari nädalaga loodetakse saada hoonele peale ajutine katus, selleks ajaks peaksid lõppema ka koristustööd kiriku sees.

Asjatundjate hinnangul on kahjustused kirikuhoone sees minimaalsed, on suitsu- ja veekahjustusi, kustutamise käigus purunes üks aken ja põlengus kukkusid laest alla kroonlühtrid, mida on hakatud taastama. Hävinud on küll kiriku katus, ent võlvid ja lagi on tulemöllule ja kustutustöödele vastu pidanud. Remondiks arvavad asjatundjad Soome ajakirjanduse andmetel kuluvat vähemalt poolteist aastat.

Paljukannatanud pühakoda

Porvoo on armastatud paik nii abiellujate kui ka turistide seas. Näiteks  reserveerivad abiellujad kiriku tseremooniaks koguni aasta ette. Sel suvel oli plaanis arvukalt talitusi, kontserdisarju ja muid üritusi. Plaanid tuleb vaimulike sõnul ümber teha, leerikursused näiteks on juba viidud üle lähimasse, Askola kirikusse. Aastas külastab Porvoo toomkirikut umbes 200 000 turisti.

Porvoo toomkirik on ehitatud 13.–14. sajandil, praeguse väljanägemise sai hoone 15. sajandil. Kirik on varemgi tules kannatanud. 1508. aastal hävitasid kiriku Taani mereröövlid, 1571. ja 1590. aastal põletati kirik maha venelaste rünnaku tagajärjel.

17. sajandil kirik taastati, kuid Põhjasõja ajal 1708. aastal hävis kirik taas tulekahjus. Siis jäid hoonest järgi vaid tahmunud seinad ja kooriruum. 1941. aastal Jätkusõja ajal sai kirik pommitabamuse.

1723. aastal sai Porvoo kirikust toomkirik – pärast seda, kui piiskoplik nõukogu kolis Viiburist Porvoosse.

Lea Jürgenstein