Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Soome kiriku kõrge autasu Paul Saarele

/ Autor: / Rubriik: Määratlemata / Number:  /

Püha Henriku Risti kavalerid president Martti Ahtisaari (vasakul) ja Paul Saar. Foto: Mikko Huotari
Soome peapiiskop Jukka Paarma andis jüripäeval, 23. aprillil emeriitpraost Paul Saarele ja president Martti
Ahtisaarile üle Soome kiriku kõrge autasu – Püha Henriku Risti. Mikael Agricola Risti sai professor Seikko Eskola.

EELK emeriitpraost Paul Saar on teinud ustavalt kirikutööd rasketel nõukogude võimu aastatel Eestis ja Ingerimaal. 1947. aastal elas Paul Saar Soomes, kus ta vahistati ja Nõukogude Liidule välja anti. Seejärel 1953. aastal arreteeriti ta taas ja saadeti riigireetmises süüdistatuna 25 aastaks sunnitööle, kust küll kolm ja pool aastat hiljem vabanes.
Aastatel 1979–1991 teenis Paul Saar Hageri kogudust ja oli Lääne-Harju praostkonna praost. Samal ajal käis ta jumalateenistusi pidamas esimeses Nõukogude Liidu territooriumil asutatud ingerisoome koguduses Petroskois. Koguduse silmis pälvis ta suure austuse ja lugupidamise, Soome ajalehed kirjutasid aastate eest eestlasest kirikuõpetajast, kes keerulisi olusid ja kohalike nõukogude ametimeeste vaenu trotsides ustavalt kirikutööd teeb, ja võrdlesid teda isa Camilloga.
Paul Saare eestvedamisel on ehitatud ka Petroskoi kirik, mille 18. detsembril 1983. aastal pühitses peapiiskop Edgar Hark, pühitsusel osales ka toonane Turu toompraost, praegune peapiiskop Jukka Paarma, kes nüüd teenekatele meestele aumärgid üle andis.
Järgmisel reedel on auväärt vaimulikul oluline tähtpäev: 9. mail möödub 60 aastat õpetajaordinatsioonist.
President Martti Ahtisaari on edendanud kiriku ja ühiskonna dialoogi ning rõhutanud kiriku olulist tähendust ühiskonna ülesehitamisel. President Ahtisaari on loonud head suhted Namiibia luteri kirikuga ja teinud edukat koostööd ka Luterliku Maailmaliidu ja Soome Misjoniseltsiga. Martti Ahtisaari oli Soome president aastail 1994–2000, pärast ametiaja lõppemist tegutseb rahvusvahelises poliitikas, tal oli oluline osa ka Kosovo kriisi lahendamisel.
Vastne Mikael Agricola Risti saaja professor Seikko Eskola on ajaloolane, publitsist ja kristliku kultuuriloo asjatundja; ta on olnud paljudes kiriku usaldusametites peaaegu kõigil kiriku haldustasandeil, muu hulgas kirikuvalitsuse liige ja pikka aega ka kirikukogu saadik.
Püha Henriku Ristiga autasustatakse oikumeeniliste teenete eest ja suhete loomise eest vennaskirikutega.
Mikael Agricola Rist on tähelepanuavaldus kiriku eesmärkide edendamise ja soome kultuuri arendamise eest. Nii Püha Henriku Risti kui ka Mikael Agricola Risti annetati teist korda.

 

Lea Jürgenstein