Skulptori kingitus kodukirikule
/ Autor: Eesti Kirik / Rubriik: Määratlemata / Number: 26. aprill 2006 Nr 18/19 /
Skulptor Mati Karmini Tallinna Toomkogudusele kingitud krutsifiks.
Pühapäeval seisis Tallinna Piiskopliku Toomkiriku altari ees leeriõnnistusel 25 leerilast. Teiste hulgas ka skulptor Mati Karmin abikaasa Lemmiga.
Kolm kuud väldanud leeriõpetus muutis tunduvalt pere seniseid nädalalõpu traditsioone, mida tavaliselt sisustati Eestimaal ringi sõites. Nüüd oldi laupäeviti õppetunnis ja pühapäeviti jumalateenistusel. «Vaid KUMU avamisele järgneva laupäeva jätsime vahele,» ütleb Mati Karmin.
Ülestõusmispüha hommikul tuli Mati Karmin kirikusse kingitusega: pronksi valatud ristilöödud Jeesus alusel läbipaistva klaasist tagaseinaga. «Tahtsin midagi kogudusele omalt poolt vastu anda,» selgitab ta. «Vormid olid olemas. Samast vormist on tulnud Jeesuse kuju, mis asub Tartu Jaani, Tori ja Tartu Peetri kirikus.» Peetri kirikust saadeti viimsele teele skulptori ema, kes oli sealse koguduse liige. Karmin kinkis ühe krutsifiksi koopia Peetri kirikusse.
Mati Karmin huvitus noorena religioonidest, luges Piibli läbi 19aastaselt ja tegi seda lihtsalt teadasaamise ja tunnetuse pärast. «Jumala juurde jõudmine ei sõltu east, kui see juhtub sisetundest või äratundmisest, kui inimene leiab, et ta seda tõeliselt vajab. Ma mõtlesin, et tean üle keskmise nii mõnestki asjast, aga leeriõpetus andis teadmise, et ma tean tegelikult väga vähe.»
Jumalateenistustel käisid nad mitmes kirikus enne, kui otsuse leeri minna langetasid ja valisid selleks Toomkoguduse. «Otsus oli õige ja südame järgi, leiame mõlemad abikaasaga. Saime rikka õpetuse, mis meie meelest oleks võinud olla veelgi pikem.»
Pühapäevasel jumalateenistusel Toomkirikus laulsid kõik veerandsada leerilast kolmehäälselt «Võta, oh Issand» Anne-Mai Salumäe juhatamisel. Leerilaste laul altari ees pärast õnnistust on väga pika traditsiooniga ja Anne-Mai Salumäe on seda ikka koos leerilastega teinud sõltuvalt nende lauluoskusest, kas ühe- või mitmehäälselt.
«See on väga soe ja tore pere, kuhu me abikaasaga nüüd kuulume,» ütleb Karmin oma leerituleku otsusele mõeldes.