Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Sirje Kaasiku «Missa brevis» kanti ette Rootsis

/ Autor: / Rubriik: Arvamus / Number:  /

Pühapäev, 18. november oli Haapsalu sõpruslinna Öster-Haninge koguduses pidulik. Haapsalu toomkoor koos Haninge kolme kooriga kandis ette Sirje Kaasiku «Missa brevise».

Ühendkoori dirigeeris autor, orelil saatis Haninge organist Mikael Fahlstedt. Kirikus oli väga rohkesti rahvast. Sedakorda kanti missa ette jumalateenistuse sees.
2003. aasta suveks valmistas rahvateater Randlane Jaani kirikus ette dramatiseeringu «Karmeli tütred», milleks Sirje Kaasikul paluti kirjutada muusika. Valmis traditsiooniline missa naiskoorile, mis veel sama aasta detsembris kanti ette Haapsalu toomkirikus koguduse tütarlastekoori ja Haapsalu naiskoori esituses.
Haapsalu linn tähistas 2004. aastal oma 725. aastapäeva, sel puhul oli soov pidada vabaõhujumalateenistus piiskopilinnuses. Palusin Sirje Kaasikul seada selleks puhuks algselt naiskoorile kirjutatud missa segakoorile instrumentide saatel. Missa ettekanne kujunes tõeliseks suursündmuseks. Laulis Lääne praostkonna ühendkoor koos sõpruslinna Rendsburgi kooriga.
2005 kirjutas autor missale orkestripartiid ja see kanti hingedepäeval ette Läänemaa oratooriumikoori ja Haapsalu muusikakooli orkestri esituses Lehari Kausteli juhatusel. Ettekanne õnnestus suurepäraselt. Sellest kontsertesitusest on saadaval CD.
2006 kanti «Missa brevis» ette Saksamaal Haapsalu toomkoori ja Veckerhageni koori esituses. Samal aastal ka Rends-burgis Haapsalu koori osalusel. Lääne praostkonna ja Lääne maakonna laulupeol Kullamaal kanti ette osi missast.
2007 suvel «Heliseva Kullamaa» raames lauldi osi missast. Uueks projektiks kujunes «Missa brevise» ettekanne koos Rootsi Haninge sõpruskoguduse kooridega. Esimene ühisettekanne oli septembris Haapsalus ja nüüd siis Haninge kirikus Rootsis. Sirje Kaasiku «Missa brevis» on oma hea lauldavuse ja kauni kõla ning vaimse sügavuse tõttu kujunemas üheks enim ette kantud muusikateoseks.
Sirje Kaasik on lõpetanud Tallinna konservatooriumi 1987. Ta on tulnud auhinnalistele kohtadele mitmel konkursil. Aastal 2007 sai ta kolm auhinda isamaateemalisel konkursil «Armastan sind, Eestimaa» ning osales ja teenis autasu ka mudilaste laulude võistlusel. Sirje Kaasiku koorilaule on avaldatud mitmes laulikus.
Tiit Salumäe

Sirje Kaasik on tänane sünnipäevalaps. Soovime rohket Jumala õnnistust ning palju uusi loomingulisi kordaminekuid.
Eesti Kiriku toimetus