Sinimustvalge trikoloor ja püha kolmainsus

/ autor: Meelis Malk / rubriik: Arvamus / ilmunud:  /

Esmaspäeval tähistati Eesti lipu päeva. Trikoloorid lehvisid ja hommikul oli pidulik lipuheiskamine Pika Hermanni torni. Tseremoonial kõnelesid riigikogu esimees Eiki Nestor, Eesti Lipu Seltsi esimees Jüri Trei ning õnnistussõnad ütles peapiiskop Urmas Viilma.
Mõned päevad tagasi istusin konverentsil, kus oli ettekanne kolmainupüha tekstidele. Ettekandja taga paiknes meie rahvus- ja riigilipp ning alati, kui ettekandja lausus sõnad Isa, Poeg ja Püha Vaim, libisesid minu silmad mööda trikoloori alla. Ikka niimoodi, et sinine kui Isa (Jumal-Looja), must kui Poeg (maa peal olnud Jeesus) ja valge kui Püha Vaim (meid kõikjal saatev sisemine tunnetus).
Sealt edasi hakkas minu mõte liikuma meie rahvuse, rahvuslipu ja meie rahva äravalituse kohta. Ja seda toetavad needsamad meile armsaks saanud värvid.
Sinine on taevane värv, mis sümboliseerib taevast selle kõige mitmekesisemas tähenduses. Ta on helguse värv, lootuse värv, kõikehaaravuse värv ja meile eestlastele kuhugi jõudmise soovi värv.
Must on meie rahvuse mure värv, aga see on ka meie kestmajäämise ja mulla värv. Must on ka leina värv. Kui Jeesus löödi risti, sai sellest kolmeks päevaks suur lein, meiegi tunneme aeg-ajalt leina. Jeesuse surmapäeva peetakse siiani tähtsaks, kuigi sellest on kaks tuhat aastat möödunud. Nii peame ka meie pidama leinapäevi. Kui matustel räägitakse, et mullast oled sa võetud ja mullaks pead sa saama, siis miks mitte mõelda vastupidist, et mullaks oled sa saanud ja mullast pead sa tõusma.
Valge on puhtuse värv. Aga see on ka süütuse värv ja valgus on alati parem kui pimedus. Valge on meie nahavärv ja valge on meie hing, kui oleme täidetud Püha Vaimuga. Püha Vaim on ju kõikides olemas ja on meis just valguse ehk valge kujul.
Sellised mõtted tekkisid, kui mõtlesin meie lipupäevale, ja on ütlematagi selge, et eestlased on äravalitud rahvas, sest suur Looja ise on andnud meile kogu oma väe, kinkides meile meie trikoloori.
Huulile tõusid Martin Lipu sõnad Enn Võrgu „Eesti lipu“ laulust: „Kaunistagem eesti kojad kolme koduvärviga …“
MalkMeelis_s

 

 

 
 

Meelis Malk,
diakon