Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Saaroni liilia, orgude lilleke

/ Autor: / Rubriik: Määratlemata / Number:  /

10. klassi usundiõpetuse tunnis harjutati etlemist.
Margit Nirgi käib kord nädalas Haljala gümnaasiumis usundiõpetuse tundi andmas.
Õpetaja Margit Nirgi oli õpilaste värsside põhjal, mis inspireeritud Ülemlaulust, kokku pannud sõnalis-muusikalise põimiku. Ülemlaulus kirjutatakse Saaroni liiliast ja orgude lillest: – Mina olen Saaroni liilia, orgude lilleke. – Otsekui lilleke orjavitste keskel, nõnda on mu kullake tütarlaste keskel. – Otsekui õunapuu metsa puude keskel, nõnda on mu kallim noorte meeste keskel. (Ül 2:1–3)
Õpilaste sõnakasutuses oli slängi ja kohalikku elu:  Otsekui redis keset kapsapõldu, ma talle midagi olen võlgu … Ma olen äge kutt, mu pruta on muttide mutt… Kostitage mind Grossi mulliveega, mis maksab 3.90 …  Värsid tekitasid esitajais elevust. Kava valmistati ette Jaagu-päevaks, 18. aprilliks, kooli sünnipäevaks.
Teine osa tunnist kulutati õpitu kinnistamiseks. Inimese ja Jumala suhteid reguleerivad 10 käsku. Käsud on täidetavad, kui need kõnetavad noori neile arusaadavas keeles. Ja seda on õpetaja Nirgi läbi arutelude taotlenud. Kodutööks said õpilased ühe käsu kohta essee kirjutamise kohustuse. «Kirjutage käsu seletus ja selle vajalikkus, nii nagu te sellest aru saate. Kui te tunnete, et seda või teist käsku pole tarvis täita, siis põhjendage seda. Põhjendage nii, et ma usun,» annab Margit Nirgi juhiseid.
Ma pole küll väga ammu koolis käinud, aga sellises rõõmsameelses ja vahetus usundiõpetuse tunnis võiksin küll käia.
Söögivahetunnis saan tuttavaks Virve Kaldmaga, söögitädi ja koristajaga ühes isikus. «Pühendunud inimene ja väga tubli,» ütleb õppealajuhataja Inge Laiv naise kohta, kel Haljala koguduse juhatuse esimehena on südames ka kirikuasjad. Kui tarvis, võtavad kooli neli koristajat tööriistad kaasa ja lähevad kirikut koristama. 31. augustil, kooliaasta eel, on Virve Kaldma kooli fuajees pidanud õppeaasta sissejuhatuseks palvuse nende lastega, kes seda soovivad.  «Üle kolmekümne on kohal olnud,» ütleb ta.
«Noorena on sul hoopis teised prioriteedid, kui saad vanemaks, hakkad kogema, mis on usk, mis on Jumal. Noored on uljad, neil on meri põlvini, nad tulevad omal moel kooliraskustest läbi,» on märganud Virve, kelle oma päev algab ja lõpeb palvega.