Saadikud kättpidi mullas

/ autor: ek / rubriik: Määratlemata / ilmunud:  /


Estofiilid omavahel: puude istutamise lõpetanud konsulaarnõunik Wilms ja lord Carlisle Kursi kiriku ees välissuhetest kõnelemas. Mõlemad mehed räägivad muuseas eesti keelt. Perekonna kolmeteistkümnes krahv Georg Carlisle on Suurbritannia Balti nõukogu patroon ning tegev Tartu Ülikooli välissuhete nõunikuna.

Pisike Kursi kogudus Tartumaa piiril jättis laupäeval sügava jälje kultuuri- ja keskkonnalukku. Kursi kiriku kõrvale rajatud mälestusparki puude istutamine tõi väikesesse maakohta kõrgetasemelised külalised.

Lisaks Vabadussõja kangelaste mälestuseks istutatud 22 puule pandi juurduma puud kiriku kolmeteistkümne torni peegelpildina, millest enamik sõpruse või mälestuse märgiks istutatud. Nii seisavad Kursi pargis nüüd Ameerika ja Läti sõprusepuu ning isegi Schilleri puu.

Viimane sai Saksa saatkonna konsulaarnõuniku Carsten Wilmsi sõnul luuletaja nime tema 200. sünniaastapäeva tõttu. «Küllap kunagi siiatulevad turistid võivad imestada, kuidas küll Schilleri puu siia on jõudnud,» arvas nõunik naerdes.

Ilmestab vastastikust suhtlust

 

Meie lõunanaabrite suursaadik Edgars Skuja istutas parki terve rida puid. Ta leidis, et kuigi Läti ja Eesti suhted on igati soojad, ilmestavad sellised üritused vastastikust suhtlemist veelgi. Oma isikliku panusena nägi suursaadik kontaktide loomist Kursi ja samavõrdse koguduse vahel Lätis.

Kõige kaugemalt saabunud külaline, Jim Halmo Ameerika saatkonnast kuulas pärast istutamistalguid ja toitvat lõunasööki õhtul lord Carlisle'i loengut Eesti ja Inglismaa suhetest meie Vabadussõja ajal 1918-20. Õhtuprogrammi Kursi kirikus kuulus ka Siiri Sisaski ja Urmas Lattikase kontsert. Halmo viibis külalisest ainsana koguduses järgmise päevani.

Tartu praost Joel Luhamets õnnistas Puurmani vallavanema kingitud lipuvarda ja lipu, EELK koguduste esindajatena olid kohal veel õpetajad Kalle Mesila Tartust, Üllar Kask Põlvast ja Arho Tuhkru Põltsamaalt. Kohalik õpetaja Sulev Sova hoolitses selle eest, et noored puuvõsukesed piisavalt vett saaksid.

Eksootiline park

Parki istutatud puud osteti Luual asuvast Karukäpa puukoolist, mida juhatab Madis Jürima. Tema sõnul oli kõige eksootilisem puu jaapani juudapuulehik, mis sobib kirikaeda juba oma huvitava nime tõttu.

Kursis Vabadussõjas langenute mälestussamba kõrvale noore pargi rajamine on jätkuks Eesti ajal rajatud pargile, alus pandi sellele mõni aasta tagasi. Ürituse korraldaja, Kursi kirikumõisa perenaine Alikee Kubi mainis, et tegemist on tänuväärse üritusega, kuna maailmas on viimasel ajal mõtlematult hävitatud nii palju puid ja Eesti pole siin erand.

Ideest võttis kiiresti tuld lord Carslisle, kes ka laupäevast üritust toetas, lisaks sponsoreerisid puuistutamist Puurmani ning Laeva vald. Alikee Kubi sõnul läksid kõik selle päeva annetused Kursi kiriku remondi heaks.

Kristel Neitsov