Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Rooslepa kabel on nüüd pühitsetud jumalakojaks

/ Autor: / Rubriik: Määratlemata / Number:  /

Ülo Kalm annab peapiiskop Andres Põderile üle kirikuvõtme.

Ülo Kalm annab peapiiskop Andres Põderile üle kirikuvõtme.

Pühapäev, 12. august oli Noarootsi Püha Katariina koguduse rõõmupäev – pühitsetud sai taastatud Rooslepa kabel.

Pidulikust sündmusest oli tulnud osa saama hulgaliselt rahvast lähedalt ja kaugelt. Jumalateenistusel kõlasid eesti ja rootsi keel käsikäes ja võimsalt kostsid kahes keeles lauldud koraalid.

Põline rannarootslaste ala Noarootsi on ajaloost tuntud mitmete kabelite poolest. Rooslepa kabel lagunes nõukogude ajal lõplikult, olles isegi piirivalvurite märgilaskmise objektiks. Mõte hoone taastada tekkis kohe, kui see tagasi saadi. Kohe hakati müüride vahel ka vabaõhujumalateenistusi pidama.

Kuus miljonit krooni maksma läinud taastamine algas kümme aastat tagasi, kui hakati selleks raha koguma. Ehitust toetasid Noarootsi vald, Rootsi kuningakoda, Euroopa Liidu fondid, annetajad Eestist ja Rootsist. Lääne praosti Tiit Salumäe sõnul on lausa uskumatu, et kabel näeb välja just selline, nagu see on – kaunis hoone kalmistu keskel. Teoks on saanud see tänu tublidele vallainimestele ja rannarootslaste järeltulijatele, kes kogu hingega ehituse eest seisid. Erilise tänu pälvis vallavanem Ülo Kalm.

Pidulikul jumalateenistusel oli pealiturg peapiiskop Andres Põder. Teenisisd praost Tiit Salumäe, abipraost Leevi Reinaru, Noarootsi koguduse õpetaja Kaisa Kirikal, Rootsi kiriku vaimulikud Folke Elborsson, Bror Träskbacka, Rootsi-Mihkli koguduse õpetaja Patrik Göransson jt praostkonna ja külalisvaimulikud. Lektsioone lugesid vallavanem Ülo Kalm, E.E.L.K. Kanada praostkonna praost Hannes Aasa ja Inna Rosar, orelit mängisid Lia Salumäe ning Tiiu Tulvik, lauluga teenisid Haapsalu koguduse koor ja Noarootsi koguduse ansambel, trompetisolist oli Loit Lepalaan.

«Jumala abiga oleme selle ehituse lõpetanud. Annan selle kabeli koguduse kasutusse, et see oleks pühakoda jumalateenistusteks, kiriklikeks talitusteks ja teeniks siinset rahvast sobival viisil,» ütles peapiiskop Põder kabelit pühitsema asudes. Seejärel pühitses ta kirikuruumi, altari, õnnistas altaririistad, pühitses kantsli, ristimisallika ja oreli. Lõpuks andis peapiiskop koguduse õpetajale Kaisa Kirikalile kirikuvõtme, sõnades: «Nõnda annan mina nüüd selle Jumala teenimiseks pühitsetud koja teie, selle koguduse õpetaja ja hingekarjase, ning Noarootsi koguduse juhatuse hoolde.»

Jutluse pidanud sõpruskoguduse Slöta õpetaja Folke Elborsson rõhutas enda ja oma abikaasa suurt heameelt kabeli taastamise üle. Oli ju tema abikaasa isa Sven Isak Danell olnud kolmekümnendatel aastatel Noarootsi koguduse õpetaja. Slöta kogudusest on Noarootsi kogudus varemgi õpetajaid saanud.

Kabeli pühitsemise puhuks Rootsist arvukalt kohale tulnud kunagiste rannarootslaste järeltulijate huvi oma esivanemate kodukoha vastu on suur. Kalmistult otsiti tuttavate nimedega hauatähiseid ja nii mõnigi avaldas soovi ka oma viimne puhkepaik siin Rooslepas leida.

Järgmine jumalateenistus on Rooslepas (fotol) 1. septembril kell 11. Vallavanem Ülo Kalm aga kutsus üles asuma järgmisena taastama koguduse õpetaja maja.

Tiiu Pikkur