Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Pranglil lauldi suust ja südamest

/ Autor: / Rubriik: Määratlemata / Number:  /


Peapiiskop Andres Põder ordineerib Kalle Rebase diakoniks, teda assisteerivad praost Jaanus Jalakas ja abipraost Mare Palgi.

Taasiseseisvuspäeval, 20. augustil pidasid Ida-Harju pasuna- ja laulukoorid Prangli saarel oma praostkonna laulupäeva. Samas ordineeriti diakoniks Kalle Rebane, kes on aastaid siin saarel jumalasõna kuulutanud.

Suvi andis ennast maksimaalselt tunda, kui poolsada kirikuinimest ja teist sama palju muidureisijat
Leppneemelt Prangli saarele teele asutasid.
Sügavalt vees istuvas postipaadis tihkelt külg külje kõrval istudes või ka seistes ja ühise sihi poole kiikudes haarasid meeled pildikesi minevikust, sarnaselt põgeneti kord läände. Tänase seltskonna meeleolu oli 180 kraadi helgem: särades päikesega võidu, seisis meeles, et reisisihiks on tujuküllas rahvapidu.

Igal külal oma funktsioon

Prangli, Tallinnale kõige lähemal asuv paikselt asustatud väikesaar on 6 ruutkilomeetrit suur,  elanikke on kohaliku vaimuliku sõnul 99, kolmest külast on igal oma põhifunktsioon: Kelnases on sadam, Idaotsas 9klassiline kool ja Lääneotsas seisab kirik – 1848. a ehitatud Püha Laurentiuse kabel.
Muidugi on saarel muudki vaadata, aga ega ühe päevaga kõike jõua. Näiteks on lõunatipul maastikukaitse ala luidetega, kõikjal on suuri rändrahne, lopsakatest kadakatest kõnelemata.
Külapoe taga paiknevad maagaasi puuraugud, millel turistid suppi soojendavad.
Olme tasandil on «keskuseks» toitlustamist ning öömaja pakkuv Must Luuk, mille teadetetahvlil
seisab «Kui luuk on lahti, on avatud». Avatud luugist said ka laulupäevalised oma karastava
rüüpe. Joogivee ostmiseks kulus palaval suvepäeval arvestatav taskuraha, sest saarel soovitatakse
mitte pruukida keetmata kaevuvett tulareemia (näriliste nakkushaigus, millesse haigestuvad
ka koduloomad ja inimesed) ohu pärast.
Saareelanikud suhtuvad sõbralikult turistidesse, kellel palutakse: kõik prügi, mida saarel
toodate, võtke mandrile kaasa ja kõik, mida saarel vajate, tooge mandrilt kaasa.

Laupäev kirikumuusika ja suitsukalaga

Selleks ajaks, kui peapiiskop Andres Põder abikaasa Marjega ja Ida-Harju praost Jaanus Jalakas
kiriku juurde jõudsid, olid kirikumuusikud pillid ja hääled lahti mänginud-laulnud ning parajasti peeti kirikuesisel piknikut.
Eriti hästi maitsesid erinevat sorti suitsukalad, mida kohalikud ise merest püüdnud ja valmistanud
olid. Ei häirinud sugugi, et hiljem kirik suitsukala järele lõhnas, aitas hoopis meelde tuletada, et viibime kaluriküla pühakojas.
Meeleolu loova kontserdi andis organist Tiit Kiik, kes möödunud suvel koos orelimeister Toomas Mäeväljaga kohalikku pillide kuningat remontis, töö finantseeris Viimsi vald ja Eesti Kultuurkapital. Veel mängis kahest viiulist ja flöödist trio: Elina Parra, Tiiu Kulm ja Anne Jalakas.
«…oleme leidnud, et see vend on eeskujuliku eluviisiga, vajaliku väljaõppega ja saanud Jumala kutse…,» luges peapiiskop ette konsistooriumi otsuse Kalle Rebase kohta, keda ta Tema antud meelevallaga ordineeris diakoniks.Peapiiskoppi assisteerisidpraost Jaanus Jalakas ja abipraost Mare Palgi.
Ordinatsiooniteenistuse, kus jutlustas praost Jalakas ning armulaua seadis peapiiskop Põder, muutis eriti võimsaks praostkonna kirikumuusikute esinemine. Koorijuhtide Liia Laanemets- Ojapi, Silja Trisbergi ja Anne Jalaka ning puhkpilliorkestrite juhi Kahro Kivilo taktikepi alt tuli muusika  ssanda ülistuseks.
«Ilus suvepäev,» kuulsin kedagi märkimas ja mõtlesin, ei saa lihtsamalt, kuid tabavamalt iseloomustada õhtusse sõudvat päeva – see oli tõesti Jumala peopesa kumeruses veedetud õnnis aeg.


Diakon Kalle Rebane on Pranglil oma inimene.

Liina Raudvassar