Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Noorus ja usk kestavad ajast aega

/ Autor: / Rubriik: Määratlemata / Number:  /

Suvepäevad Kambjas tunnistasid, et meie noored on rõõmsameelsed ja teadmishimulised. Fotod: Rita Puidet

Eile lõppes Kambjas kolm päeva kestnud oikumeeniline noortefestival «Jumal tänatud».

Kuigi noortepäevade peakorraldaja Kambja koguduse õpetaja Kristjan Luhamets ütles, et tema meelest saab neid päevi kujutada vaid kahel viisil, kas piltides või põhjaliku ülevaatena, läheb jälle nagu tavaliselt. Ja Jumal tänatud, sest seal valitsenud avatust ja nooruslikkust peab kogema, mitte sellest lugema.
Lootus on ja jääb
Ühise pere, õe ja venna tunne valitses Kambja kiriku ja koolimaja ümber neljasaja eri vanuses osavõtja vahel. Oli siin neid, kel keskiga kätte jõudnud, kui neid, kes esimesi samme harjutavad. Et korralduslik pool hästi laabuks, abistas külalisi poolsada usinat «sipelgat». Selles rollis oli ka Misjonikeskuse peasekretär Kirsti Malmi, kes kinnitas, et on valmis ükskõik mida tegema ja on Eestis noortepäevadel esimest korda.
Noorte seas veetis kaunist suvepäeva ka Tartu praost Joel Luhamets, kes toimuvat omal moel mõtestas: «Rahvast võiks ju rohkem olla, aga vägisi tuua ei ole mõtet. Noored on rõõmsameelsed, säravad, ilusad ja peamine – domineerib kristlik vaimsus. Noorte jaoks on haruldane võimalus suvepäevi veeta, olla maailmast kutsutute hulk. See on Jumala juurde tulek, kui sulle värav avatakse, sind kutsutakse.»
Praost ütles, et pole kaua aega suvepäevadel käinud ja et vahepeal on areng astunud pika sammu edasi. Ta rõõmustas, et poeg Kristjan on julgenud enda kanda võtta nii suure vastutuse.
Noortepäevadel veedetud tundide jooksul kogesin otseselt usku, lootust ja armastust. Usku näiteks jutuajamisel Lauraga, kes oli Kambjasse tulnud Häädemeestelt ja läheb sügisel Pärnu Sütevaka gümnaasiumi 11. klassi. Ta oli noortepäevadel esmakordselt ja talle meeldib usu üle mõelda, seepärast meeldis talle ka Märt Saare hommikujutt lootusest.  
Esimest korda oli noortepäevadel ka Tartu poiss Lauri, kes lõbustas kohalolijaid põdrakostüümis. Eht noortepäraselt võttis ta kokku ilmselt paljude arvamuse: «Täiega lõbus, ja õpetaja Mart Jaanson, kes mu siia kutsus, on ka täiega lahe.» Mitmendat korda lustis koos teiste kristlike noortega aga Ingel Kesk-Eestist. Järelkasvu tulevastele ja ületulevastele noortepäevadele on, võin kinnitada.  
Laul ei lakanud
Noored ja laul kuuluvad kokku, ja kui just ise laulu ei kirjuta nagu Joel Reinaru, kes sõnad ja viisi teinud seekordsetele suvepäevadele, siis vähemalt refrääni «Ole, Jumal, tänatud päikse eest, mis mulle naeratab» laulsid kõik kaasa.
Esinejaid oli mitmele maitsele: Tarmo Linnas ja Viru Gospelkoor Tuuliki Jürjo juhtimisel esitasid vaimulikku bluusi, Andres Jäätmaa peenetundelisi kujundeid sisaldavat muusikat, Kolkja lastekoor vanausuliste vaimulikke värsse, loomulikult ei puudunud ka rokituurid.
Oli Claas P Jambori, Sarah Kelly ja Birgit Õigemeele austajaid. Rakvere koguduse õpetaja Tauno Toompuu aga ootas jumalateenistuste ja palvuste kõrval Urmas Nageli ja Jaan J. Leppiku etteastet. Kõiki esinejaid üles lugeda ei jõuagi. Silme ette aga kerkib Viru Gospelkoori esinemist kuulanud Narva õpetaja Villu Jürjo rahulolev nägu – õpetajal oli ses osas juhtiv koht autojuhina.
Mida kõike nendel päevadel polnud: olid töötoad, piiblitunnid, loengud, Vaikuse tuba mõtisklusteks, sport, talendijaht, Vembu-Tembu turg, kus erinevaid atraktsioone müües koguti Kodijärve hooldekodu toetuseks umbes viis tuhat krooni.
Turu populaarseim müügiartikkel oli Soome evangeeliumikuulutajate pakutud mootorrattasõit, mida ilmtingimata tahtis proovida ja prooviski Tartu Pauluse koguduse pühapäevakooli õpetaja Anna-Liisa Petolai. Kinnitan, et võttis natuke kiljuma küll.   
Peapiiskop Andres Põderi ja Kambja vallavanema Ivar Tedrema tervitustega alanud kristlikud noortepäevad pakkusid tõelise tulevärgi, üllatusena saadeti teisipäeva õhtul taevasse ka ilutulestik.

Rita Puidet

Anna-Liisa Petolai on valmis mootorrattasõiduks.

Noortepäevade korraldustoimkonnal ideedest puudus ei olnud: kirikus rõõmustas silma punaste südametega ehitud kask, mille küljest iga soovija võis endale võtta piiblisalmi heade soovidega.