Nõmme Lunastaja kirik sai kuldse risti

Peapiiskop Andres Põder (paremalt), Marje Põder ja õpetaja Ove Sander imetlevad veel viimaseid minuteid käeulatuses olevat Lunastaja kiriku kuldset muna ja risti. Foto: Tiiu Pikkur

Peapiiskop Andres Põder (paremalt), Marje Põder ja õpetaja Ove Sander imetlevad veel viimaseid minuteid käeulatuses olevat Lunastaja kiriku kuldset muna ja risti. Foto: Tiiu Pikkur

Neljanda advendipühapäeva, 23. detsembri hämaral pärastlõunal oli Nõmme Lunastaja kiriku taastamise üks ajaloolisi hetki – kirikule paigaldati kuldne muna ja rist.

Piduliku õnnistamistseremoonia viisid läbi peapiiskop Andres Põder ja Nõmme koguduse õpetaja Ove Sander. Rohke hulga osavõtjate seas olid ka Nõmme linnaosa endised vanemad välisminister Urmas Paet ja riigikogu liige Hanno Pevkur ning praegune linnaosa vanem Rainer Vakra, kes kõik jõu ja nõuga kiriku renoveerimist abistanud on.
Õpetaja Ove Sander luges ette kiriku taastamistööde käiku kirjeldava ja kõigi asjaosaliste nimesid sisaldava kirja, mis ajalooürikuna ristialuses munas koha leidis. Sinna pandi ka ajalehe Eesti Kirik värske number. Kuldse muna ja risti annetas kirikule restaureerimisarhitekt Fredi Tomps. Kui tänast hetke ajaloos kajastavad paberid olid oma kohale pandud, kinnitati muna ja rist kirikule.
Arhitekt Robert Natuse projekteeritud Nõmme Saksa Lunastaja kirik valmis 1932. aastal ja sai kirikuna tegutseda enne sõda üsna lühikest aega. Pärast sõda oli hoone aastaid kõrval asuva kooli tööõpetuse maja. Nõmme Rahu kogudusele kinkis tagastatud kirikuhoone Nõmme kristlik ühing 2003. aastal. Renoveerimist alustati 2005. aastal tänu riigi, linna ja eraannetajate toele. Ehkki kirikusse sisenejale tundub kõik juba valmis olevat, läheb lõpliku valmimiseni õpetaja Sanderi sõnul veel natuke aega. Ent juba praegu on näha, millist head tööd on tehtud.
Nõmmel Õie tänaval asuva Lunastaja kiriku renoveerimisega saab kogudus teise kirikuhoone, mida sobib kasutada ka kontserdipaigana.

Tiiu Pikkur