Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Narvas toimub II maarjalaulude festival

/ Autor: / Rubriik: Määratlemata / Number:  /

Esineb ühendkoor, juhatab ürituse korraldaja Tuuliki Jürjo. Foto: Toomas Rohtma

8. septembril algas Narvas jumalaemale pühendatud laulude festival, mis kulmineerus laupäeval, 13. septembril Narva Aleksandri suurkirikus toimunud suure kooride kontserdiga.

Kontserdil astus üles seitse laulukoori. Sama päeva õhtul oli suurkirikus ka Eesti Filharmoonia kammerkoori ja Tallinna kammerorkestri kontsert.
Ussimaarjapäeval, 8. septembril, mil läänekirik tähistab jumalasünnitaja sündimise päeva, algas II maarjalaulude festival Narva Aleksandri suurkirikus kontserdiga, kus orelil esines Ulla Krigul ja saksofonil Virgo Veldi. Avakontserdi kavas olid eesti vaimulikud rahvalaulud.
Võimas ühiskontsert
12. septembril kuulis kirikus Harjumaa lastekooride projektkoori Rõõm Laulust kontserti. II maarjalaulude festival kulmineerus laupäeval, 13. septembril kontserdiga, kus esinesid Tallinna oikumeeniline naiskoor, Tallinna Vanalinna Hariduskolleegiumi kammerkoor, Keila segakoor Miikael, Harjumaa lastekooride projektkoor Rõõm Laulust, Schola Gregoriana Tartuensis, Kadrina kirikukoor ja Rapla ühisgümnaasiumi segakoor Mitte-Riinimanda. Sama päeva õhtul kell 18 esitasid Eesti Filharmoonia kammerkoor ja Tallinna kammerorkester kirikus dirigent Daniel Reussi juhatusel J. S. Bachi «Magnificati» ja J. Haydni «Stabat materi».
Festivalil osalemise tingimuseks on see, et kõik laulud peavad olema pühendatud neitsi Maarjale. «Juba möödunud aastal üllatas, kui huvitavat repertuaari on koorid leidnud, näiteks Maarjale pühendatud rahvalaule ja stiilipuhtaid keskaegseid seadeid. Maarjalaule on nii palju, et selle aasta kavas polnud eelmise aasta festivali kontserdil kõlanud lugusid,» ütles ürituse korraldaja, Narva Aleksandri koguduse organist-muusikajuht Tuuliki Jürjo.
Tuuliki sõnul üllatas sel aasta enim Rapla ühisgümnaasiumi segakoor Mitte-Riinimanda oma professionaalse taseme, huvitava repertuaari ja põnevate seadetega. Mitte-Riinimanda «Ave Maria» esitati näiteks nii, et koor asus altari ees ja kvintett laulis suure kirikusaali vastasosas. «Akustika oli nii fantastiline ja kirikus tekkis kvadrofoonia! Klimp tuli kurku ja paljud inimesed lausa nutsid muusikaelamusest,» kirjeldas Tuuliki nähtut-kuuldut.
Tutvustab piirilinna
Kooride ühislauluna kõlasid Jacques Arcadelti «Ave Maria», Arvo Pärdi «Bogoroditse Djevo» ja Tuuliki Jürjo enda loodud «Taevakuninganna».
Tallinna Kaarli koguduse koorijuht ja organist Marika Kahar juhatas seekordsel maarjalaulude festivalil Tallinna oikumeenilist naiskoori. «Selles kooris on suures enamuses vanemad lauljad ja meile oli Narva sõit tore ning vaheldusrikas väljakutse. Mõned sattusid kaugesse piirilinna vahest esmakordselt ja paljud üle pika aja,» kiitis Marika ürituse silmaringi avardavat mõõdet.
Marika Kahar tunnistab, et tema kooris on lauljaid, kellel tekkis tõrge osa laulude esitamisel. «Osal kooriliikmetest on vabakoguduste taust ja Maarja-hümnid ei tarvitsenud neile teoloogiliselt õiged tunduda. Samas me kõik saame austada Maarjat kui Kristuse ema. Eks igaüks otsustab oma südamehääle kohaselt,» arvas Marika.
Rapla ühisgümnaasiumi segakoori Mitte-Riinimanda juht Urve Uusberg ütles, et talle oli oma koori Narva juhatamine lausa missiooniküsimus. «Mulle meeldis just mõte tulla Narva ja laulda Narvas. Selle linna muusikakultuur on kõrge – näiteks kogu aeg tuleb sealt lapsi Georg Otsa nimelisse kooli õppima. Meie festivalile tulek oli märgiks, et me tohutult hindame seda, mida Narvas tehakse,» ütles Urve.
Selleaastane maarjalaulude festival saab finaali 21. septembril, mil idakirik tähistab jumalaema sünnipäeva, kooride kontserdiga Narva Ülestõusmise peakatedraalis. See õigeusu kirikus kell 14 algav kontsert on ainus festivali üritus väljaspool Narva Aleksandri suurkirikut.
Tuuliki Jürjo sõnul toimub järgmisel aastal kindlasti III maarjalaulude festival, samuti jäävad paika festivali algus- ja lõpupäev – 8. ja 21. september.
Maarjalaulude festivalile pandi alus mullu, mil Narva Aleksandri kirikus toimus ühiskontsert kümne koori osalusel.

Teet Korsten, 
Põhjarannik