Mustamäe linnaosa soovib oma kirikut
/ Autor: Eesti Kirik / Rubriik: Määratlemata / Number: 3. mai 2006 Nr 20 /
Mustamäe linnaosa vanem näitab, kus on vaba plats kiriku rajamiseks.
Kui Tallinna praostkonna kümnest kirikust on tervelt seitse vanalinnas, siis kas see peaks igavesti nii jääma? Suured elamurajoonid on pühakojata, samas on südalinna kirikutele juurdepääs ja parkimine päev-päevalt keerulisem.
Mustamäe linnaosa vanem Kalle Mihkels leiab, et tänapäeva suures tarbimistuhinas ei tohiks me unustada oma hingelisi vajadusi, ta soovib, et Mustamäe saaks oma kiriku. Mõte tekkis juba seoses paavsti lahkumisega.
Paavsti suur võit
Mihkels meenutab, kuidas Johannes Paulus II, olles veel Krakowi piiskop, võitles selle eest, et uusasula Nova Huta saaks oma kiriku. Paavst pidas seda oma elu üheks tõsisemaks võitluseks, mille tulemusena rajati totalitaarse reziimi ajal metallurgiakombinaadi elurajooni pühakoda.
Tallinnas on mitu nn Nova Hutat, suuruselt teine neist Mustamäe. Kui Lasnamäele planeerib õigeusu kirik oma pühamut, siis Mustamäel võiks olla luteri kirik, arvab Mihkels. 66 000 elanikuga Mustamäe on Eesti mõistes suur linn, oma kirikust pole osatud unistadagi, ehkki linnaosavanemalt on selle kohta küsitud küll.
Kirikule silmapaistev koht
«Meie linnaosas on väga palju eakaid inimesi, kellel on raske minna südalinna kirikusse. Vanad inimesed aga sooviksid jumalasõna kuulda,» selgitab Mihkels.
Kui Kaarli koguduse juhtkond käis Mustamäel lasteaiale suuremaid ruume otsimas, siis võeti see teema üles. Mustamäel jääb lähemas tulevikus vabaks lastekodu hoone – kahetiivaline suure spordisaaliga maja. Seal võiks olla lasteaed ja kristlik pansionaat või hotell, saalist saaks kirikuruumi, kuhu mahuks paarsada inimest. Nii saaks kodule ligemal pühapäevakoolitööd teha, laste- ja noortetööd arendada, laulukoori proove teha, eakatele mõeldud üritusi korraldada. Tegevust leiaks paljudele.
Aga kuhu ehitada kirik? Seegi koht on olemas: Ehitajate tee ja Sõpruse puiestee nn TTÜ ringil on tühi plats. «Sinna saaks ehitada väikese nüüdisaegse kiriku. Transpordiühendus on seal hea, ka parkimisplats on olemas. Kirik jääks linnaosas silmapaistvale kohale. Praegu on siin roheala, mis ehitamiseks ei ole mõeldud, kuid kirik on alati erand,» on Mihkels optimistlik.
Vaja on laiemat arutelu
Tallinna Kaarli koguduse õpetaja piiskop Einar Soone peab oluliseks, et inimesed saaksid käia oma kodu lähedal kirikus. Näiteks Mustamäe, Õismäe, aga ka Kristiine linnaosa inimesed peavad sõitma kirikusse kesklinna. Kirikut ei ole ka Lasnamäel. «Kui sinna kerkib õigeusu kirik, siis on näha, kas ta õigustab ennast,» selgitab Soone. «Tõsisem probleem on liiklus: transport on linnaosadest suunatud kesklinna. Põiki liine on väga vähe. See on reaalsus. Rääkisime sellest ka Mustamäe linnaosavanemaga.
Jumalateenistusi on proovitud pidada TOPi kabelis, kuid inimesed ei harjunud sellega ja sõitsid ikka Piritalt ning kaugemaltki kesklinna.» Väliseesti kogudustes on sageli just see häda, et oma kogudus on kaugel ja hakatakse käima kodule ligemal kirikus, kuigi see ei ole eestikeelne. Piiskop Soone on veendunud, et uute kirikute rajamine vajab laiemat diskussiooni ja võib-olla ka inimeste ümberharjumist.
Ega kauges minevikuski alati kirik keset küla olnud. «Vennastekoguduse liikumise ajal, kui kahe kiriku vahe võis olla mitukümmend kilomeetrit, peeti palvetunde-jumalateenistusi külades mõnes suures talus. Küla tuli kokku, peeti jumalateenistus, jagati armulauda, «katsuti» lapsi – õpetaja suhtles koguduseliikmetega lähedalt.»
Ehitamine sõltub kiriku suutlikkusest
Tallinn on koguduste vahel piirkondadeks jaotatud. Mustamäe ja Õismäe ning Kristiine kuuluvad Kaarli teeninduspiirkonda. «Sealse rahva teenimine on meie koguduse probleem. Kui me ei suuda sinna kohe traditsioonilist kirikuhoonet ehitada, siis oleks Mustamäe lastekodu meile ääretult hea lahendus.
Meie lasteaed siinsamas kogudusemajas ei mahu enam hästi ära ega vasta tänapäeva tingimustele. Mustamäe lastekodu hoones võiks lisaks lasteaiale hakata jumalateenistusi pidama, arendada noorte- ja lastetööd, ka eakatel oleks sinna lihtsam tulla.
Kuid ikka jääb transpordiküsimus, ehkki parkimisprobleeme seal ei ole. Minu meelest on ääretult tänuväärne, et linnaosavanem on tõstatanud Mustamäele kiriku rajamise teema. Isiklikult arvan, et kirik võiks olla kodule lähemal. Küsimus on kiriku suutlikkuses ehitada või remontida üks hoone. Kui leiaksime koostööpartnereid, siis oleks väga tervitatav, et ka linnaosades oleksid nüüdisaegsed kirikuhooned, kus mitmekülgselt kirikutööd teha saaks.»
Tiiu Pikkur