Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Möödub 79 aastat Nõukogude Liidu lennuväe rünnakutest Eesti linnadele

/ Autor: / Rubriik: Teated / Number:  /

Narva linna purustamise järel 6. märtsil 1944 oli suurim Tallinna barbaarne pommitamine 9. märtsi õhtul ja sellele järgneval ööl. Kahes laines, kell 19.15–1 ja kell 3–6 kohale lennanud Nõukogude Liidu lendurid heitsid Tallinnale 1725 lõhke- ja 1300 süütepommi.

Rünnaku peamiseks sihiks olid rahulike elanike kodud. Süttis eestluse sümboliks olnud Estonia teatrimaja, kus just enne pommirünnakut oli alanud etendus. Põlesid Niguliste kirik, Linnaarhiivi hoone Rüütli tänaval ja vaekoda Raekoja platsil.  Kahes rünnakulaines hävis kokku 1549 hoonet ja 3350 sai kahjustada. 

1989. aastal alustas Eesti Muinsuskaitse Selts märtsipommitamise ohvrite mälestamist hingepalvega. Tänavu toimub mälestusteenistus Püha Vaimu kirikus.

Ka meie naabreid soomlasi tabasid samasugused rünnakud – veebruaris ja märtsis pommitas Nõukogude lennuvägi armutult Helsingit ja teisi Soome linnu. Ka praegu hukkuvad Ukrainas, Euroopa südames, inimesed. Venemaa rünnakud hävitatavad taas kodusid ja terveid linnu. 

Mälestame  1944. aasta pommitamistes hukkunuid  9. märtsil kell 12 Tallinna Siselinna kalmistul, kell 18–19 Püha Vaimu kirikus ja kell 19.15 Harju tänaval.

Eesti Muinsuskaitse Selts