Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Misjon nõuab aktiivset tegutsemist

/ Autor: / Rubriik: Määratlemata / Number:  /

Kiriklik suursündmus – nädala väldanud Valga misjonipäevad – lõppes pühapäeval misjonipühaga.

Laupäeval peeti aga Valga kultuurikeskuses kirikulaata, kuhu oli end tutvustama tulnud paarkümmend kristlikku asutust.
Misjoninädala üritustesse olid kaasatud linna viis kristlikku kogudust: luteri, adventisti, nelipühi, baptisti, katoliku, lisaks Helme kogudus. Pikka ettevalmistusaega juhtisid EELK Misjonikeskus ning laste- ja noorsootöö ühendus. Nädala sisse jäid avajumalateenistus, noorteõhtud, kohtumised, kontserdid, osadusõhtud erinevais kirikuis.
Misjonikeskuse juhataja Mika Tuovinen ja peasekretär Kirsti Malmi, mõlemad suurte kogemustega misjonärid, teavad, kui oluline on otsida ühist arusaama Jumalast kõigi inimeste seas ja luua soe õhkkond, mis seoks erineva maailmavaate ja arusaamaga inimesi.
Jumala seatud piir
Kirikulaadal ütlesid tervitussõnu linnapea Ivar Unt ja maavanem Kalev Härk, kes kutsus jälgima, et maa, kuhu ususeemet külvata, oleks haritud. Peapiiskop Andres Põder rääkis piiride olulisusest, märkides, et piirid peavad inimest kaitsma, mitte kammitsema. Ta ärgitas vaatama silmapiiri taha ehk kaugemale endast ning nägema seal teisi inimesi ja Jumalat.
Misjonipäevade laulu sõnade autor oli Helle Reinaru ja viisi looja Maarja Vardja, esitas selle Kirsti Malmi, lauldes: «Piirid on lahti, piirid on valla, tahan ma endast parima anda!»
Avatusest ja piiride ületamisest sai kõige selgemalt aimu misjonikeskuse, Eesti Piibliseltsi, Avatud Piibli Ühingu väljapanekutest. Sai näha ja ka käega katsuda Aafrikast toodud mänguasju. Selgitusi jagas lähetusest naasnud misjonär Rael Leedjärv. 
Ühe pika laua võttis enda alla näitus soome-ugri keeltesse tõlgitud Piibli osadest. Kõige uuem neist oli sürjakomikeelne Uus Testament, mida projekti «Hõimurahvaste aeg» sekretäri Küllike Evartovi sõnul tõlgiti kaheksa aastat. Vaadata võis fotonäitust hõimurahvastest ja Tõnis Nurga fotosid Valgamaa kirikutest. Põneva külalisena oli misjonipäevadel luteri koguduse õpetaja Aleksei Aljoškin Mordvast. 
Kiidusõnu korraldajatele
Valga kultuurikeskuse moodne valgusküllane maja pakkus kirikulaadalistele hea äraolemise. Kiidusõnu peab ütlema ürituse korraldajatele eesotsas Valga koguduse õpetaja Heino Nurgaga. Loomulikus soojas õhkkonnas tutvustasid end laadale tulnud asutused, esinesid ansambel Linnamuusikud ja vennad Johansonid.
Päeva külaline teoloog ja näitleja Malle Pärn luges ette esseid ja mõtteid ajast, mil lõhe Jumalat tunnistavate ja sellest mööda vaatavate inimeste vahel muutub järjest tuntavamaks. Ühiskonnakriitilise isikuna osundas ta paljudele pisiasjadele, mida alati ei märka, kuid peaks – näiteks elektroonilise taustmuusika pidevale olemasolule meie tunde- ja mõtteruumis.
Ovaalsaalis ei katkenud ühistegevus lastele kogu päeva, aega jäi lauluks, näomaalinguteks, jutustamiseks ja tantsuks. Oodatud oli ja kiidusõnu pälvis MTÜ Kungla muusikalitrupi ja segakoori Rõõm etendatud muusikal «Nunnad hoos».
Teatrisaalis peetud oikumeenilist Andrease teenistust juhtis Mika Tuovinen, teenisid kohalike koguduste ja Valga praostkonna vaimulikud, tunnistust andsid misjonär Rael Leedjärv ja koorilaulja Jaanus Tilk, jutlustas peapiiskop Andres Põder, laulis Misjonikoor Maarja Vardja dirigeerimisel.
Misjonipäevade ja kirikulaada eeltöö oli ilmselgelt mahukas, ent kohalviibija tundis vaid üht – oli hea, kerge, kodune, õnnelik tunne. Ja maitsemeel kiitis Valga koguduste perenaiste küpsetatud pirukaid ja kooke, samuti lõunasöögiks pakutud riisipada.
Kuigi misjoninädal Valgas sai mööda, ei lakka misjonäride töö kunagi. See on väljavalitutele Jumala kutse ja and ning kõigile kristlastele igapäevane väljakutse.

Juune Holvandus
Rita Puidet