Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Lugu, mis ootab järge

/ Autor: / Rubriik: Arvamus / Number:  /

Ühel 2011. aasta juulikuu päeval ostis kodanik M, nimetagem teda nõnda, tookord juba endiselt Sihtasutuse Narva Aleksandri Kirik projektijuhilt Heikki Lättemaalt ühe euro eest võlanõude Narva Aleksandri koguduse vastu 5,5 miljoni Eesti krooni peale. Et sellise võla kohta ühtegi dokumenti ei olnud, see ei huvitanud teda sugugi. Peaasi, et ta sai paberi, et ta sellise ostu on sooritanud. Ja edaspidi lisas ta enda nimele juba tiitli «Narva Aleksandri koguduse võlausaldaja».
Nüüd pöördus kodanik M õigusbüroo poole võla kättesaamiseks. Tolle omanik, nimetagem teda kodanik K-ks, kahekordistas kohe nõutava summa, «kuna võlgnik ei ole asunud võlga tasuma». Arvatavasti ei olnud see teine pool enam mõeldud lisanduma kodanik M-i rahakotti. Et asi siledam paistaks, esitati esimene taotlus ehitusfirma Eviko nimel, kes on ühtlasi kodanik M-i äripartner OÜs Uus Maja.
Kuna tehing jätab Eesti Vabariigis kõigiti ausa ja eduka äritehingu mulje, andis õigusbüroo asja kohtusse. Kohus vaagis ja leidis, et nõue on õige mis õige.
Sellest rahast ei paistnud piisavat. Kodanik M, kes on ühtlasi firma Connexion omanik, esitas kohtule veel teisegi paberi, mille kohaselt märtsis 2009 on AS Eviko andnud Villu Jürjo palve peale Narva Aleksandri kogudusele 1,8 miljonit krooni laenu, mille V. Jürjo on lubanud kohe tagasi maksta. Nagu kohus, nii sai ka V. Jürjo taolisest paberist teada alles 2011. aasta juulis – tema allkiri sellel on selgelt joonistatud ega püüagi eriti ehtsa allkirja muljet jätta. Ka selle lepingu võttis kohus täiesti kõlblikuna töösse.
Kogudus pöördus avaldusega kriminaaljälitusbüroo poole. Sealt tuli aga 11.08.2011 ühemõtteline vastus, et «kuivõrd ajendi põhjal ei ole võimalik tuvastada kuriteotunnuste olemasolu, on kriminaalmenetluse alustamine välistatud». Huvitaval kombel saadeti kriminaalbüroost sama teatis kuriteotunnuste puudumise kohta ka kodanik K-le, kelle amet on võlgade sissenõudmine!
Kõik materjalid on esitatud nii veenvalt, et paistab lausa usutav, et Narva Aleksandri kogudus ongi võtnud ehitajalt 10 miljonit krooni laenu ja kulutanud selle ei tea millele ega taha nüüd kuidagi tagasi maksta. Ehitamisele ta seda kulutada ei saanud, kuna ehituse tellimise ja tasumisega tegeles Sihtasutus Narva Aleksandri Kirik. Ka toimus ehitamine riigihanke alusel, kus tööd ja hinnad sendipealt kirjas.
Murelikuks teeb ainult see, et siis peaks ju raha sissetulek ja kulutamine kassaraamatus ja raamatupidamises kirjas ka olema. Aga sealt kuidagi ei leia summat, mis on umbes kümne aasta kogukäibe suurune. Nagu koguduse, nii ka sihtasutuse raamatupidamist auditeeriti ehituse ajal korduvalt ning mingeid puudu- ega ülejääke ei avastatud.
Elame huvitaval ajal ja huvitaval maal. Jääb ainult loota, et teile on esitatud jutustus, mis järgneb.
Jyrjo,Villu2010

 

 

 
 

Villu Jürjo,
Narva Aleksandri koguduse õpetaja