Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Lugeja küsib

/ Autor: / Rubriik: Teoloogia / Number:  /

Teoloogiadoktor Kaido Soom vastab lugejatelt saabunud küsimustele.

Kas inimene pääseb igavesest hukatusest Jumala armust või on vaja ka teha palju heategusid?
Luterliku kiriku teoloogia kohaselt saab inimene igavese elu tõesti usu kaudu Jumala armust.
Head teod, mida inimene teeb, on aga usu vili. Seega ei saa öelda, et headel tegudel pole uskliku elus mingit rolli. Kus on usk, seal on ka head teod, armastus Jumala ja ligimese vastu.
Kuid ükski inimese hea tegu pole nii hea, et inimene selle pärast peaks pääsema taevariiki. Seega on vaja inimesel igavesse ellu pääsemiseks alati Jumala armu: inimene ei pääse igavikku mitte oma heade tegude eest, vaid ikka Kristuse ohvrisurma tõttu ja sellepärast, et inimene oma maises elus on sellesse uskunud.
Miks peab kirikus käima, saab ka kodus raadiot kuulata ja palvetada ning hea inimene olla?
Ega kirikus ei pea keegi käima. Tõesti saab ka kodus palvetada ja raadiost jumalasõna kuulata. Paljud inimesed on selleks ka sunnitud, kui näiteks tervis ei luba kirikusse minna või kui puudub transport.
Siiski on normaalne, et usklik inimene tunneb vajadust kiriku ja koguduse järele, sest seal saab ta hing kosutust. Samuti on pühakojas võimalik vastu võtta armulauda, mida ise kodus olles ei saa, kui just kirikuõpetajat koju armulauda jagama ei kutsuta.
Kes kirikusse ei saa minna ja jumalasõna raadiost kuulab või lehest loeb, see võib julgesti ka kirikuõpetaja koju armulauda jagama kutsuda.
Kirikus käimine pole seega kohustus, kuid see on tavaliselt uskliku südame kutse.
Kas Jumal, kes on armastus, saab lasta inimesel minna hukatusse? Nii võiksid kõik inimesed pääseda igavesse ellu?
Jumal on andnud kõigile inimestele võimaluse pöörduda Tema poole ja saada igavene elu. Tema armastus oli nii suur, et Ta lasi oma Pojal ristil surra selleks, et inimesed päästa. Nii on antud kõigile inimestele võimalus pääseda igavesse ellu: tuleb ainult Jumala poole pöörduda ja ülevalt sündida. See on kingitus, mida ei tasu tagasi lükata.