Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

LUGEJA KÜSIB

/ Autor: / Rubriik: Arvamus / Number:  /

Kas Niguliste kirik pühitseti, enne kui Jaani kogudus hakkas seal jumalateenistusi pidama?

Jaan Tammsalu, Tallinna Jaani koguduse õpetaja:

Esimesel armulauaga jumalateenistusel Nigulistes tegin ka pühitsemispalve. Samas valitseb selles hoones kummaline olukord: pühapäeviti on see kolm tundi kirik ja ülejäänud päevad muuseum-kontsertsaal. Kontsertsaali osas pole probleemi, kuna sinna lastakse sisse vaid selliseid kontserte, mis kirikusse sobivad. Muuseumi osas pole ju ka probleemi, kuna seal eksponeeritu on valdavalt vägagi kirikusse sobiv.

Mis puudutab loengut või ettekannet või giidi mõnd lauset, siis sellega on, nagu on ja kiriku peaks ehk iga pühapäeva hommikul üle pühitsema. Samas oleme luterlased, kelle jaoks Jumala Sõna ja sakrament oma juuresolekuga teevad ühest paigast püha paiga.

Prohvet Reitsilt on Niguliste kohta selline üleskirjutus: «…, mil selle kiriku uksest enam keegi sisse ei lähe.» Kas tema sõnad on kahtluse alla seatud?

Mis puudutab prohveti sõnade kahtluse alla seadmist, siis nii see just oli. Jumal on suurem kui prohvet. Eks ole seda näha juba prohvet Joona loost. Prohvet kuulutas Jumala nimel ühele rahvale kadu, aga Jumal halastas, kui rahvas pattu kahetses. Prohvet sai Jumala peale pahaseks, miks see oma lubadust ei täitnud. Jumal aga leidis, et tal on õigus ka halastada ja karmist otsusest taganeda.

Prohvet Reits lubanud pärast seda, kui teda Nigulistes kuulutada ei lubatud, et selles kirikus varsti teenistuste pidamine lõpetatakse ja neid ei peeta seal enam kunagi. Loomulikult võib see olla kuulajate tõlgendus, kus täpne mõte on moonutatud.

Kui aga nüüd igal pühapäeval Nigulistes armulauaga jumalateenistusi peetakse, siis ei jää mul muud üle, kui öelda, et prohvet Reitsile omistatud tõotus on vaid osaliselt täitunud. Igal pühapäeval on Nigulistes armulauaga jumalateenistusel ligi 300 inimest. Niguliste on väga hea paik jumalateenistuste pidamiseks. Mul on hea meel, et selle ilusa kiriku uksed on taas jumalateenistusteks avatud.