Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Lauluproovis Narvas käiakse ka viisaga

/ Autor: / Rubriik: Määratlemata / Number:  /


Duetti Klassika saadab orelil Tuuliki Jürjo, vasakul Izida Galimova, paremal Tatjana Drobõševa.

Narva koguduses saab vabariigi aastapäeva sõnumi kandjaks duett Klassika, kes esitleb ka oma esimest CD-plaati.

Vastsel plaadil on esindatud G. Fr. Händeli, H. Purcelli, C. van Glücki, J. S. Bachi, G. B. Pergolesi, C. Saint-Säensi laululoomingut. Viimasel ajal on repertuaari võetud G. Telemanni loomingut. Lauljate lemmikuks on Pergolesi «Stabat Mater», millest neli osa on ka plaadil. Kammeransamblile kirjutatud teost püütakse esitada võimalikult originaalilähedasena.

Duett paistab silma nii repertuaari kui ka koosseisuga. Alguse sai laulmine 2003. aastal, kui  Narva Aleksandri kirikus esines ansambel Vara Tartust. Levis kuuldus, et kusagil Narvas on olemas orel. Nii sattus talviselt jahedasse kirikusse kontserti kuulama Izida Galimova, kes õpetab Rugodivi kultuurimajas estraadilaulu. Talle meeldisid nii eesti vaimulikud rahvalaulud kui ka orel, tekkis initsiatiiv midagi koos teha. Pärit on Izida Tatarimaalt ja  ta esineb ka tatarikeelsete soolokontsertidega.

Tatjana Drobõševa on sündinud Permis, elab aga jõe taga Ivangorodis ning proovides käimiseks peab ostma Eesti viisa.

Klassikat saadab orelil Tuuliki Jürjo, esitletav plaat on salvestatud Jõhvi kiriku oreliga.

Ansambel on vahepeal täienenud: Sillamäelt sõidab proovidesse bariton Lev Lipkin, kes on pärit Siberist, Tomskist ning rahvuselt hoopis ukrainlane. Nii sünnib luterlikes kirikutes esitatav Euroopa klassikaline muusika, mida lauldakse põhiliselt originaalkeeltes.

Agnetha Christensen, kes korraldas Tartus Euroopa vanamuusika meistrikursusi, nentis, et keskaegses Euroopas olidki kõik rahvad segiläbi, igaüks esitas ladina keelt oma aktsendiga. Just nii sündis täisvereline Euroopa muusika. Nii toimub  meilgi Narva luterlikus kirikus selline integratsioon, et toome vene rahva eesti kirikusse ja õpetame ladina keeles laulma.

«Ja kõik sinisilmsed…,» hüüatab fotograaf. Ega nad tegelikult nii sinisilmsed olegi. Aga seda, et keel ja kultuur ei pea inimeste vahele ületamatuid barjääre seadma, usuvad nad küll.

Villu Jürjo

Klassika esineb 24. veebruaril kell 13 Narva kogudusemajas, 25. veebruaril kell 18 Rakvere kirikus, 1. märtsil kell 19 Tartu Jaani kirikus ja 6. märtsil Jõhvi Mihkli kirikus. Muusikud on valmis tulema esinema kõikjale, kus on orel. Kui leitakse võimalus katta kulud, on nad valmis esinema ka tasuta.