Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Kutsutud ja seatud

/ Autor: / Rubriik: Määratlemata / Number:  /

Mõtlen tänuga möödunud nädalal toimunud vaimulike konverentsile. Vaimulike töö iseloomu tõttu ei ole suuremad omavahelised kokkusaamised võimalikud kuigi sageli, sellepärast on aasta harvad kohtumised erakordsed. 

Olla kutsutud ja seatud teenimisülesandesse kirikus on suur eesõigus. Iialgi ei ole küllalt mõtlemisest sellele ülesandele.

Sellepärast avaldan südamest tänu kõigile konverentsi ettevalmistajatele ja ettekandajatele. Käsitletud teema ja tulisus, millega oma seisukohti esitati, oli nauditav. Vahel saavad tähtsaks aga õige lihtsad mõtted, mida kutsutud ja seatud ei tohiks unustada. Mõtlen ise nendele sageli.

Jeesus esitas Peetrusele enne tööle saatmist kolm korda vaid ühe küsimuse: «Peetrus, kas sa armastad mind?» Usun jätkuvalt, et igal kutsutul ja seatul on see elus kõige tähtsamaks küsimuseks. Kui miski muu huvitab meid rohkem kui Jeesus, kui miski muu saab tähtsamaks kui Jeesus, kui miski muu on kallim kui Jeesus, on vaimuliku töö takerdunud viljatusse vaevanägemisse. Psalmist ütles: «Ilmaaegu te tõusete vara üles, istute hilja ülal ning sööte leiba raske vaevaga. Nii see on:  Issand annab oma armsatele unes!»

John Wesley on öelnud, et andke mulle sada meest, kes ei karda midagi muud kui vaid Jumalat, ja ma pööran kogu maailma ristiusku. Ilmselt tundis ta seda, et kutsutud ja seatud on sageli seotud paljude muude asjadega, kuid mitte Jumalaga. Jumala kartus on tarkuse algus.

Praost Kuurme rõhutas, et õpetaja kodul on klaasist seinad. See on haruldane võimalus tunnistada kogu oma elu ja perega usku Jumalasse. Kui meie elu ei austa Jumalat, siis meie kõne tundub kui kõlisev kelluke. Kutsutul ja seatul ei maksa kunagi arvata, et ta on tavaline inimene. Kui ta on tavaline inimene, siis ta ei ole kutsutud ja seatud.

Piiskop Soone kõneles kord muu jutu seas naljatades poliitikutest, kelle puhul nende sõnumist 60% oleneb sellest, kuidas nad välja näevad. 30% oleneb sellest, kuidas nad räägivad ja 5% oleneb sellest, mida nad räägivad. See 5% on väga tähtis ja oluline, kuid õnneks või kahjuks on sõnumi edasiandmiseks vaja veel palju muud.

Frederik Wislöff ütleb, et Jumal teeb oma tööd Sõna kaudu ja  Jumala Sõna kuulutus juhatab meid õndsusesse. Inimene ei saa Sõnale midagi juurde anda. Kuulutaja on ainult paljas kriips – kas kuulutuse peal või kuulutuse all, kas maha tõmbamiseks või alla joonimiseks.

Soovin õnnistatud konverentsi jätku igasse kogudusse.


Joel Luhamets
,
assessor